
Прочетен: 4437 Коментари: 4 Гласове:
Последна промяна: 04.12.2020 08:24

Ръкав на женска риза от Дуонишко
Това е въпросът, който задава новооткритата изложба в Етнографския музей. Невестинска носия от Битолско, шита 19-и в., удивително съвпада с носията на волжките българки.
Паралелът прави етнографът Анита Комитска, куратор на изложбата в чест на 150 г. от издаването на “Български народни песни” от братя Миладинови. Оригиналът на книгата е експониран в Етнографския музей (в сградата на Националната художествена галерия) и е безценен, защото днес тя е апокрифна в Македония. Там се издава преиначен вариант, в който “Български” е спестен от наименованието. Двамата братя възрожденци от Струга, издават през 1861 г. сборника с народни песни от Охридско, Битолско, Прилепско... и винаги ги наричат български.
В писмо до Георги Раковски Константин Миладинов наброява българите в Македония на 2 млн. души:
“Почтени мой приятелю! ... Во огласот ми Македония назвах Западна Болгария (как и требит да се викат), защо во Веч гърците се разпоряжават сос нас како со овци. Тие Македония сакает гърцка земя, и не может даже да разберат како можит да не йе гърцка. А тамошните повике од два милиона болгари що ке ги сториме?”
Къщата-музей на братя Миладинови в Струга почти винаги е в ремонт. Затова откритата сега изложба в София показва малко виждани доказателства за българщината в Македония. Килим, тъкан през 1921 г. в Прилепско, е с познатата фигура “канатица” от чипровската школа. Приказни носии от 19-и в. с т. нар. коцел само за омъжени жени и булчински с наметка за забраждане, наречена сокай - видими доказателства за съхранената българска традиция в Македония. “Изработени са в Битолско през 19-и в. и орнаментите им имат паралел с чувашките носии на волжките българи. Аналогиите са силни”, проучила е Анита Комитска. Дали и волжките българи не са македонци, биха се изкушили да запитат историчари от Скопие.
Сребърни накити, наушни висулки (обеци), изработени по старинната технология “ниело техника”, дърворезби и кръстове от Възраждането илюстрират текстовете на старинните български песни от Македония. Директорът на Етнографския институт и музей към БАН проф. Лозанка Пейчева заяви пред “Труд”, че на 5 ноември с ученици ще разиграят детски игри от 200 г., описани в сборника на братя Миладинови. Като молитва да се породи отново духът на Възраждането в душите им.
Максим Караджовв-к "Труд"
П.П. Не можах да изтрая без послепис... Пак ще включа четири видеоклипа обаче тази път няма да са уйгурски. Вие само да познаете кой от всичките е "най-татарския"! Първият е от Македония. Вторият от Делиорманска Добруджа.Третият е от роднота място на адаша Кан Атил Аспарух( п-ов Крим). А четвъртият - от там където са ходили на мисия братята Кирил и Методий(Бившия център на Хазария)...
С Македония - твърдо и безкомпромисно!
Гоце отклонил човек от алкохолизма
10.11.2011 21:21
Абсолютно!
И тази политика си има едно и също име - Русия!
2. Балкарска кула
3. Двери БГ(Православен сайт)
4. Велики учени(нобелисти) за вярата в Бога
5. Профила ми във Фейсбук
6. Истината за българите от Старото Отечество
7. Страницата на Джагфар Тарихи
8. Български фолклор и Традиции
9. ЖИВAТA ПAМЕТ: Блог за българска история + Чaсти от неиздaдените у нaс 2 и 3 том нa сборникa Джaгфaр тaрихи - нa бългaрски и руски език
10. ВЪЛЧИ ВЪРВИЩA (групата ми във Фейсбук)
11. Канала ми в ю туб