Постинг
27.11.2012 13:21 -
Извадка от "Краткия речник на средновековните Булгарски географски, етнографски и административни названия и термини" - трета част


П
Пэлмек(пелмени) - булгарско националоно ястие.
Пиняче(бинедже) - тюркско племе - едно от предците на булгарите. За него пише само Шамс. Било покорено от ура, а по-късно едната му половина тръгва с част от булгарите в Шумер, а другата остава във Волго-Урал.
Племето се нарича "пиняче" в чест на алпа на дъжда Пиняче-Бинядже, комуто се покланяли от времето, когато живели в безводната Хинска пустиня. Съседите им ура даиките наричали пиняче - тун. После това племе получило името "пирюли", тъй като след като тюрките изтребили своите бекове, пиняче оставили жив един малолетен син на свой бей, който застанал начело на племето под имената "Пирюли"(Един син) и Урал-Батир. След като част от булгарите отива в Месопотамия преди 12 хил. години пирюлите заедно с останалите там ура-даики основават във Волго-Урала свое княжество "Есегел", което означава "Солена страна". Защото Урал-Батир научава съплеменниците си да добиват сол и това прослявя тяхната страна като изобилстваща със сол.
Даиките наричат Есегел по свой начин - "Есетун", тъй като с името Есетун наричат вожда Урал-Батир. В това княжество влизат също и част от угрите. За 900 години до времето на Айдар няколко масгутски рода от Туркестан, разбити от хоните, се преместват към р.Джаик и започват да изтласкват Есегел с набези. Една част от пирюлите тогава отива при сакланите-скити, а тези, които остават, са наричани вече бесермени. Когато идват хоните, пирюлите-бесермени провъзгласяват техния вожд Кама-Батир за свой главатар...
Кама - Батир заповядва да наресат Идел - Буляр. Още по-рано от Самар- Шумер идват булгари, при което частите им в Скития се обединяват в едно племе със скитските пирюли, а в Есегел - с бесермените и хоните. И двете групи се наричат също и булгари.
Част от пирюлите по време на похода на Айбат(Атила) срещу Алтън Баш(Италия) толкова отслабва от болестите, че остава там. След това при тях се преселват още няколко групи булгари. "Доколкото ми е известно, те са с епокръстили и считат за свой дълг да кръстят своите съплеменници..., заради което постоянно изпращат своите проповедници на Изток" Дали тъкмо заради това Хабдула ибн Микаил Бащу не е "пропуснал" това съобщение, със следната забележка: "Аз пропускам много от това, което са му наговорили на моя доверчив дядо румските информатори"?
Известието за "Пиняче"- "пирюли" е запазил единствено Газа Барадж.
Р
Рум - 1) Византийската империя(до 1453 г.); 2) Турската империя, Турция( от 1453 г.). Руснаците(руси, уруси) - см.уруси.
С
Сам(шам) - заклинание,издълбано върху дърво, камък, желязо(от булгарското "саб" или "сам" - режа, сека, отсичам, изрязвам).
Сам(шам)-абар - съд на булгарските гадатели и знахари (за приготвяне на отвари, лекарства) с заклинателен надпис.( най-вероятно прословутата розета - седмолъчка от Плиска е капаче именно на такъв съд. Б.А.).
Самра - първата булгарска писменност, която изобретили булгарите от Самар(Шумер) и която след това възприели от тях по времето на цар Буртас и булгарите от Идел. "Самра" станала основа за тюркската руническа писменност. Микаил Бащу лично прегледал и прочел текстовете на "самра" и избрал от тях древни думи, които можело да се полдват от моллите в техните речи и записки. Бакир(Ахмед ибн Фадлан) не отменил това решение, но заедно с това сеида забранил на мюсюльманите да ползват "самра".
Сарай - резиденция( двор с постройки) на царя, бека или улугбека(губернатора) в града или градската цитадела.
Сармат(Чермыш) - име на династия на булгарските царе, управляващи в Идел от VIII - II вв. до н.е. Имена на царете от династията Сармат(Чирмыш) са тези: Алабуга-Булгар, Туймас, Самар, Канакбал, Тухча, Буртас-Бурджан(Бурджантай, Берендей), Маджи-Азак, Илят(Лут), Булут, Леу(Лек), Барын, Торган, Кундуз, Мосха, Магиз, Аудан(Джураш), Барыс, Бак, Саумак, Баит, Тайга, Нар, Санар, Уфа, Кара, Угыр, Бояр, Тиган, Ат, Баламир, Таргиз, Арбат, Балак, ЧыбыК, Тимер, Кур, Кубар, Аскал, Аспар, Ытлар, Кубан, Чиляр. "Чиляр бил последния сарматски цар на Идел.
Неговият син Килбур заминал с част от своите хора в Кара Бершуд(Причерноморието), и тамошните кипчаци му се подчинили и го признали за цар".
Сабан-кюл("Сабанско озеро") - булгарското име на езерото Балхаш.
Сабани - първоначално одно от ираноязичните племена( думата "сабан" означава по ирански "пастир"), което после се отюречило и станало един от главните предци на булгарите. Тюркският прякор на сабаните е сабари, баджанаци(печенеги).
Саблъ - хонско название на сабята(по Ибрахим Бахши...)
Садум - Скандинавския полуостров.
Саз-иделски казаци - булгарско название на донските и воронежските(рязански) казаци.
Саклан -
1) Степта в южната част на Източна Европа
2) Източна Европа;
3) територията на Предкавказието, включена в състава на булгарската държава.
Саклани -
1) общо име на североиранските номади;
2) скити;
3) Едно от племената Ура.
Саксин(Сакчи) - булгарска нижноволжка губерния от эпохата на I эмират, понякога влючваща се в състава на провинцията Мардан-Белак.
Салчи - моряк
Самар -
1) Шумер или Шумерстан;
2) река Самара;
3) булгарска губерния от епохата на II емират;
4) булгарски балик, основан в 912 году(по Муса ибн Халил); современият град Самара.
Сара - бял
Саратау - булгарски балик, основан в 922 г.(по Муса ибн Халил); современия град Саратов.
Саркел -
1) булгарското име на Вавилон;
2) см. Хин-Керман.
Саръ -
1) юг;
2) жълт, риж, светъл, златист.
Сарачин - булгарски балик, основан в 970 г.(по Муса ибн Халил); современия град Царицин(Волгоград).
Серби(сюрби) -
1) хунско племе;
2) чуваши.
Симбир -
1)булгарски балик, основан в 866 год.(по Муса ибн Халил); съвремения град Симбирск(Уляновск);
2) булгарска губерния от епохата на III емират.
Синдийци -
1) общо название на предците на индоиранците;
2) арийците на Индия;
3) индийци.
Солдаш(юлдаш) - наемнен воин.
Субаши - привилегировани държавни игенчеи-мюсюлмани(държавни селяни).
Суварбаши - член и глава на търговско-занаятчийския магистрат на града.
Сувари - съсловие на самостоятелните търговци-суварчии и занаятчиите("стопани" и "майстори"), които получили името си в чест на алп Сувар. Гази-Барадж отбелязва, че имената "Хурса" и "Кубар" были имена не на два различни алпа, а само на алпа Сувар, който бил едновременно алп на мълнията, и на ковачите и търговците.
Алп Кук-Куян бил помощником алп Сувар, наблюдаващ за честността на торговыските операции и безопасноста на пътищата.
Сука - плуг; от тази булгарска дума произлязла руската дума "соха".
Сула - река Дунав
.
Себер -
1) общо име на древните унгарци(угри);
2) групировка от угорски племена в Сибир, общи предци на хантите и мансите;
3) булгарски род, наричан в Киевска Рус "северяни"("севери").
Сенек - "вила", народно название на герба "балтавар".
Сермен(сарман) - знака на свастката. Кул Гали пише, че нашите почнали да наричат с времето сарман и царския знак "балтавар", а също и печата. Затова специалната грамота наричали и "билеу", и "бисермен". Первоначалното име на г. Буляр, отбилязва той, било Буляу или Билеу - "Тарханско място" или "Място(където дават) Билеу - грамоти"( в смисъл "столица"), но нашите го преввърнали в Буляр или Биляр. Освен това г. Буляр го наричали и Бисермен. Всички търговци, получили патенти, също почнали да ги наричат бисэрмэн, тъй като мюсюльманите получавали особени права.
Т
Тал(чал) - камък.
Тамта - булгарска приуралска губерния от епохата на I эмират, преименувана в 1193 году на Башкорт.
Тамья - западната част на Предкавказието; това название битувало също и под формата "Дамья", "Таман".
Тамья-Тархан - град Тмутаракан; за последен път се намирал в границите на Булгария през периода на 1184-1229 год., и бил подчинен на хин-керманския бек Бедретдин(Аблас-Хин).
Татар(татарин) -
1) "чужденец", "враг";
2) прякор на средновековните монголски завоеватели и служещите им кипчакски номади;
3) "безбожен човек", "враг на исляма, вярата", "атеист";
4) "тъп", "проклет".
Тартанали - проток, канал(от него излязло днешното име на балканските Дарданели...)
Тамбул(Танбул, Чанбул, Джамбул, Джамаил, Джамбал) - легендарен столичен град на Идел, основан от цар Джам. Булгарския бий Бичура от рода Бэсэр го разрушил по време на гражданската война в Иделе, заради което по волята на Всевишния,загубил властта си, цялото си имущество и станал беден скитник. В народните сказания Тамбул бил символ на прекрасния идеалния град или царство. Името на турския град Истанбул(Истамбул), както пише Мохамедьяр, означава по булгарски "Подобен на Тамбул".
Татяк -
1) Западна Грузия, Мингрелия и едно от хуно-булгарските княжества в нея;
2) Балик - предградие на Буляр, основано от преселници от Грузия и населен също и с представители на други кавказки народи.
Тангра - булгарското име на Бога.
Торе - "Правилен живот", сборник от древнобулгарски закони и обичаи, от които се ръководела древната държава от епохи на Джам-Иджика( древните евреи возприели тази думапод формата "Тора" и нарекли с нея сборника със своите закони и обичаеи); древнобулгарско мирозрение, признаващо духовния свят на Тангра за свят на доброто, а материалният свят на Шурале - за свят на злото.
Тиганак - булгарски балик, построен на мястото на лагер-столицата на легендарния цар Хон Ердим или Ерми(VII век до н.е.), бащата на булгарския цар Буртас. Той извел от Сувар(Междуречието, Месопотамия) една група булгари участвали в основаването на хунската империя на изток. Наричал се и "Хонджак". За потомци на Хон се считали бек Аскал(бащата на Кубрат) и Кермек("Ирник"- малкия син на Атила).
Типтяр - бежанец.
Тирци - древногръцки племена.
Трок - прибалтийското име на Булгария и булгарите. Прибалтийците участвали в похода Гази-Бараджа срещу Западна Европа.
Тубджак - булгарска североказахстанска и южносибирска губерния от епохата на I емират.
Туджун - посланик, чиновник с особени поръчения, емисар.
Туй - сватба.
Тун - река Северна Двина.
Тура -
1) град;
2) занаятчийско-търговската част на града.
Туран дингезе ("Туранское море") - едно от булгарските имена на Аралско море.
Туранска държава ("Туран Йорта") - булгарско средновековно име на Тюркского хаканат VI - началото на VIII в.
Туркмени - огузки народ. Огузите были от основните предци на булгарите, затова булгарите и туркмените се считали за съплеменници и активно завързвали и поддържали родствени отношения.
Туран теле - булгарско средневековно название на общотюркския литературен език "тюрки".
Туфанг - пушка, оръдие; от този булгарски термин произлязла руската дума "тюфяк" - "пушка".
Тумен -
1) дивизия, 10 хил. воини;
2) см. гр. Тамья
Тэмэн анда - "молитвенна(тэмэн), планина или планини(анда)", булгарски древен храмов комплекс, който се състоял от главно високо пирамидално (ако е степенчато - то най-често седем степенен) съоръжение чэк йорта( молитмвен дом) и по-ниска тристепенна гробница на царете и героите "май юла" или "булюмер".
"Тэмэн анда" се наричал още и"Аскелеу"("Аскал") - "молитвеница към Всевишния" или "Дом на Бога".
Тюба(оба) -
1) край, страна, губерния;
2) територията на всеки град.
Тюмэн - град Тюмен, основан от булгарите в 1036 год. като торговски център на губернията Тубджак( по Муса ибн Халиль). В 1532 год. булгарската войска превзела Тюмен и накарала сибирския хан да поднови данъка към Булгар. При това в плен попаднал сибирския принц Тахтагул - брат на жената на Сафа-Гирай. По молба на Сафа-Гирая принца бил освободен от сеид-эмира Кул-Ашраф оглавил стражата на Ханския Двор. Бил пленен от Алашата(Иван Грозни), и по примера на своя учител Мохамедяр, докато бил на заточение написал хрониката "Шахри Газан дастаны".
У
Угил("Вокил") - булгарски род. От това название произлязла руската летописна дума "угличи".
Угър - прякор на древните унгарци, който в Украйна получил формата "угры".
Узи( огуз, гузи) -
1) красив; огуз; тюркските предци на булгарите; "гузи булгар" - "истински булгар";
2) турците-селджуци. Предците на огузите били разбити китаите(не китайците а местното население на Сибир, после това общо булгарско име на сибирците с еприхвърлило и върху китайците) и се лишили от своите земи, но на свой ред завладели земите на на канглъ. Сабаните се застъпили за канглъ, но были разбити и се преместили на север, към Яик(р.Урал). Огуизите заели земята на сабаните, но после, когато там дошли хуните, заминали в Задкаспийската област.
Улус - област. Улаг-Булгар - Дунавска България, наричаща се също и "Бурджан".
Улаг-Кашан - Молдова.
Улан -
1) тежковоръжен рицар" от първата линия";
2) крупен феодал - казанчия.
Улугбек - губернатор.
Улуг Саклан - евразийската степ от Дунава до Алтай, наричаща се също и Дешт-и Кипчак("Кипчакска степ"). Булгарските царе носили и титлата царе на Саклан и Дешт-и Кипчак.
Улчийци(улчилар) - славяни; от този булгарски термин произлиза руското летописно название "уличи".
Ура -
1) първото име на Волго-Урала; от тук - булгарското "уран" - "родич" и бойния вик, а също названието "арья" - "арийци", "Урал" и "Туран";
2) булгарска северноуралская губерния от епохата на I эмират.
Урам - квартал.
Урма - всеобщо опълчение.
Уруси(руси) -
1) масагетски род, един из предците на украинския народ;
2) русичи-украинци;
3) великоруси.
Урус(урыс) - голям, велик. Съхранло се в булгарските имена на идельските и хунских ударни отряди("урус"), на западнитх булгари - кара булгар("урус булгар"), Булгарската държава от VII - IX вв.("Урус Булгар - "Велика Булгария"), Черното море("Кара или Урус дингез"- "Великото море"), в някои термини ("урус капа" - "голяма врата", "урус атна куну" - "големия ден на седмицата(неделя)" и в др.). От названията на части от урус булгарите, които се смесили със славяните в Източна Европа, произлязло името "русич" - "русин" - "руский", а от названия Урус Булгар - названия Русского государства (Русь - Россия). Булгарските названия Кара или Урус дингез(Велико море) по-късно почнали да го разбират понимать като "Черно море", макар в този случай "кара" означавало "велико" и се явявало като синоним на думата "урус".
Утлан(утлау, атлан) - кресло, трон; стол; седло.
Утиг(утигури) - хунское племя.
Уфа(аба, оба т.д.) -
1) жертвеник на върха на хълма, планини;
2) булгарски град, една от столиците на Булгария от эпохата на III эмират.
Там се намирала резиденцията на сеидите-Ашрафи, която се наричала Васил Балик("Фазыл Балик"). Бахши Иман, опирайки се на сведенията на своя предтеча и предшественик Муса ибн Халил(60-е год, XV век), сообщава за причината да се появи объркване относно времето на основаване на този град Уфа. Гази-Барадж не обичал рода на Масгут-Инсана и затова не отбелязал неговото участие в похода на Рям-Уфа в 1185 г. и приписал славата за основаването на Уфа само на сина на Акбалик Айбалик-Масгут. Но заедно с Масгут, Уфа строил и Инсан(Акбалик был побратим на Инсана и дал на сина си неговото мюсюлманско име Масгут). Освен това - имено Инсан дал идеята на царя за основаването на Уфа, за да го премести от Горната страна в Тамта. Заедно с Инсан в Горната страна останал и един от неговите синове - Асъл.
Учаг - печка; от този булгарского термин произлиза руската дума "очаг".
Ф
Фаранг(франг) -
1) булгарско име на река Рейн и прирейнските германци;
2) западноевропеец;
3) француз, Франция.
Фаранг дингезе(Франкско море) - Атлантическия океан.
Х
Хакан(каган) - цар, император.
Хан - изборен глава, вожд, началник, воевода.
Хан-Керман - булгарски град, съвременния г.Касимов.
Ханство(ханлък) - република, държава с изборно управление, съюз на племен.
Харам - място "греховни"(немюсюльмански) молитвища; от този булгарски термин произлязла руската дума "храм". Харка - 1) булгарски род; 2) булгарски балик; днес - украинския град Харков.
Хатън -
1) съпруга на владетеля, губернатора; царица;
2) жена.
Хин - Северен Китай, Монголия и Прибайкалието.
Хин-Керман(Хин) - булгарски град, наричащ се също и Саркел и Белоя Вежа.
Хишдек -
1) "често променящ мястото си на живеене, човек, който много пътешества";
2) богатир, юнак;
3) прякор на булгарите от Эчке Булгар и Казанския край.
Хони - хунни, манджури, възприели архаичния тюркски език(хунски язык).
Хот - хунско племе.
Хоросан -
1) Хорасан, Източен Иран, Афганистан и юга на Средна Азии;
2) държавата на Саманидите. Хорисдан - булгарски град в Украйне, современия град Путивъл. Булгарите го наричали и "Батавъл", т.е. "Княжески лагер, стан", от което възникнало днешното име на града "Путивъл".
Носил и името "Коростен"/ преиначено от Хорисдан/
******************************************
На русском:
П
Пэльмек(пельмени) - булгарское национальное кушанье.
Пианче(бинедже) - тюркское племя - один из предков булгар. О нем пишет только Шамс. Было покорено ура, и позднее одна половина его ушла с частью булгар в Шумер, а другая - осталась в Волго-Урале. Племя называлось "пиняче" в честь алпа дождя Пиняче(Бинедже), которому поклонялось со времени жизни в безводной Хинской пустыне. Соседи ура-даики - называли пиняче "тун". Потом это племя стало называться также "пирюли", так как после изтребления тюрками своих биев пиняче оставили в живых одного малолетного сына своего бия, который и возглавил племя под именами"Пирюли"("Один сын") и Урал-Батыра.
После ухода части булгар в Месопотамию 12 тысяч лет назад пирюли вместе с оставшимися ура-даиками основали в Волго-Урале свое удельне княжество "Эсегель", что означало "Соленая страна". Дело в том, что Урал-Батыр научил соплеменников добывать соль, и это прославило их землю, как изобилующую солью.
Даики называли Эсегель и по своему - "Эсетун", так как именем "Эсетун" звали Урал-Батыра. В это княжество вошла также и часть угров. За 900 лет до времени Айдара несколько масгутских родов Туркестана, разбитых хонами, откочевало к Джаику(река Урал) и стало стеснять Эсегель набегами. Одна часть пирюли ушла тогда к сакланам-скифам, а оставшихся стали называть также и бесерменами. Когда пришли хоны, пирюли-бесермены провозгласили их вождя Кама-Батыра своим главой...Кама-Батыр велел называть Идель Буляром.
Еще раньше пришли из Самара(Шумер) булгары, причем части их в Скифии объединились в одно племя со скифскими пирюли, а в Эсегель - с бесерменами и хонами. Обе эти части назывались также и булгарами. Часть пирюли во время похода Айбата(Атиллы) на Алтын Баш(Италия) настолько ослабла от болезней, что осталась там. Потом к ним переселилось еще несколько груп булгар. "Насколько мне известно, они крестились и считают своим долгом окрестить своих соплеменников..., для чего постоянно посылают своих проповедников на Восток". Не потому ли Габдулла ибн Микаиль Башту "пропустил" это сообщение, заметив: "Я опускаю многое из того, что наплели моему доверчивому деду румские информаторы"? Известие Шамса о "пиняче" сохранил лишь Гази-Барадж.
Р
Рум - 1) Византийская империя(до 1453 г.); 2) Турецкая империя, Турция( с 1453 г.).
Руссы(руссы, урусы) - см.урусы.
С
Сам(шам) - заклинание, вырезанное на дереве, камне, железе(от булгарского "саб" или "сам" - резать, рубить, вырубать, вырезать).
Сам(шам)-абар - сосуд булгарских врачевателей (для приготовления снадобья, лекарства) с заклинательной надписью.( най-вероятно прословутата розета - седмолъчка от Плиска е капаче именно на такъв съд. Б.А.).
Самра - первая булгарская писменность, которую изобрели булгары Самара(Шумер) и которую затем восприняли у них при царе Буртасе булгары Иделья. "Самра" стала основой тюркской рунической писменности. Микаил Бащу лично перечитал тексты на "самра" и выбрал из них древние слова, которые могли употреблять моллы в своих речах и записьях. Бакир(Ахмед ибн Фадлан) не отменил этого решения, и оно осталось в силе, но при этом сеиз запретил мусульманам пользоваться "самра".
Сарай - резиденция( двор с постройками) царя, бека или улугбека(губернатора) в городе или гордской цитадели.
Сармат(Чермыш) - название династии булгарских царей, правивших в Иделе в VIII - II вв. до н.э. Имена царей из династии Сармат(Чирмыш) таковы: Алабуга-Булгар, Туймас, Самар, Канакбал, Тухча, Буртас-Бурджан(Бурджантай, Берендей), Маджи-Азак, Илят(Лут), Булут, Леу(Лек), Барын, Торган, Кундуз, Мосха, Магиз, Аудан(Джураш), Барыс, Бак, Саумак, Баит, Тайга, Нар, Санар, Уфа, Кара, Угыр, Бояр, Тиган, Ат, Баламир, Таргиз, Арбат, Балак, ЧыбыК, Тимер, Кур, Кубар, Аскал, Аспар, Ытлар, Кубан, Чиляр. "Чиляр был последним сарматским царем Иделя. Его сын Кылбур ушел с частью своих людей в Кара Бершуд(Причерноморието), что у моря Урус или Кара, и тамошные кыпчаки подчинились ему и признали его своим царем".
Сабан-кюль("Сабанское озеро") - булгарское название озера Балхаш.
Сабаны - первоначально одно из ираноязычных племен( слово "сабан" значит по ирански "пастух"), которое позднее отюречилось и явилось одним из главных предков булгар. Тюркское прозвище сабанов - сабары, баджанаки(печенеги).
Саблы - хонское название сабли(Ибрахим Бахши...)
Садум - Скандинавский полуостров.
Саз-идельские казаки - булгарское название донских и воронежских(рязанских) казаков.
Саклан -
1) Скифская степь на юге Восточной Европе;
2) Восточная Европа;
3)территория Предкавказья, включавшеяся в состав Булгарского государства.
Сакланы -
1) общее название ряда североиранских кочевников;
2) скифы;
3) Одно из племен Ура.
Саксин(Сакчи) - булгарская нижневолжская губерния эпохи I эмирата, иногда включавшеяся в состав Мардан-Беллака.
Салчи - моряк
Самар -
1) Шумер или Шумерстан;
2) река Самара;
3) булгарская губерния эпохи II эмирата;
4) булгарский балик, основаный в 912 году(Муса ибн Халиль); современный город Самара.
Сара - белый
Саратау - булгарский балик, основанный в 922 г.(Муса ибн Халиль); современный город Саратов.
Саркел -
1) булгарское название Вавилона;
2) см. Хин-Керман.
Сары -
1) юг;
2) желтый, рыжий, светлый, золотистый.
Сарычин - булгарский балик, основанный в 970 г.(Муса ибн Халиль); современный город Царицын(Волгоград).
Серби(сюрби) -
1) гунское племя;
2) чуваши.
Симбир -
1)булгарский балик, основанный в 866 году(Муса ибн Халиль); современный город Симбирск(Уляновск);
2) булгарская губерния эпохи III эмирата.
Синдийцы -
1) общее название предков индоиранцев;
2) арийцы Индии;
3) индийцы.
Солдаш(юлдаш) - наемный воин.
Субаши - привилегированные государственные игенчеи-мусульмане(държавни селяни).
Суварбашы - член и глава купеческо-ремесленного магистрата города.
Сувари - сословие самостоятельных купцов-суварчиев и ремеслинников("хозяев" и "мастеров"), получившее свое название в честь алпа Сувара. Гази-Барадж замечает, что имена "Хурса" и "Кубар" были именами не двух разных альпов, а одного алпа Сувара, бывшим одновременно альпом и молнии, и кузнечного дела, и торговли. Алп Кук-Куян был помощником алпа Сувара, наблюдавшим за честностью торговых операции и безопасностью дорог.
Сука - плуг; от этого булгарского слова произошло русское слово "соха".
Сула - река Дунай.
Сэбэр -
1) общее название древних венгров(угров);
2) групировка угорских племен Сибири, общий предок хантов и манси; 3) булгарский род, называемый в Киевской Русьи "северянами"("севери").
Сэнэк - "вилы", народное название герба "балтавар".
Сэрмэн(сарман) - знак свастки. Кул Гали пишет, что сэрмэном наши стали называть со временем и царский знак"балтавар", а также пчать. Поэтому льготную грамоту называли и "билеу", и "бисермен". Первоначальное название Буляра, отмечал он, было Буляу или Билеу - "Тарханное место" или "Место(где дают) Билеу"( в смысле "столица"), но наши превратили его в Буляр или Биляр. Кроме этого Буляр называли и Бисэрмен. Всех купцов, получивших патенты, также стали называть бисэрмэн, так как мусульмане получали особые права.
Т
Тал(чал) - камень.
Тамта - булгарская приуральская губерния эпохи I эмирата, переименованая в 1193 году в Башкорт.
Тамья - западная часть Предкавказья; это название бытовало также в формах "Дамья", "Тэмэн".
Тамья-Тархан - город Тмутаракань; в последний раз находился в составе Булгарии в 1184-1229 годах, подчиняясь хин-керманскому беку Бедретдину(Аблас-Хину).
Татар(татарин) -
1) "чужак", "враг";
2)прозвище средневековых монгольских завоевателей и служивших им кыпчакских кочевников;
3)"безбожный человек", "враг ислама, веры", "атеист";
4) "дурной", "проклятый".
Тартаналы - преволока, канал(от него излязло днешното име на балканските Дарданели...)
Тамбул(Танбул, Чанбул, Джамбул, Джамаил, Джамбал) - легендарный столичный город Иделья, основанный царем Джамом. Булгарский бий Бичура из рода Бэсэр разрушил его во время гражданской войне в Иделе, за что по воле Всевышного, потерял власть, все имущство и стал нищим бродягой и скитальцем. В народных сказаниях Тамбул был символом прекрасного идеального города или царства. Название турецкого города Истанбул(Истамбул), как пишет Мохамедьяр, значит по булгарски "Подобный Тамбулу".
Татяк -
1) Западна Грузия, Мингрелия и одно из гуно-булгарских княжества в ней;
2) балик - пригород Буляра, основанный выходцами из Грузии и населенный также представителями других кавказких народов.
Тангра - булгарское название Бога.
Торе - "Правильная жизнь", свод древнебулгарских законов и обычаев, которым руководились в государстве Идель с эпохи Джам-Иджика( древние евреи восприняли это слово в форме "Тора" и назвали им свод своих законов и обычаев); древнебулгарское миривозрние, признававшее духовный мир Тангры миром добра, а материальный мир Шурале - миром зла.
Тиганак - булгарский балик, выстроенный на месте ставке легендарного царя Хона Ердима или Ерми(VII век до н.э.), отца булгарского царя Буртаса. Он вывел из Сувара(Междуречието,Месопотамия) групу булгар. Назывался также "Хонджак". Потомки Хона считались беки Аскал(бащата на Кубрат) и Кермек("Ирник"- малкия син на Атила).
Типтяр - бежанец.
Тирцы - древнегреческие племена.
Трок - прибалтийское название Булгарии и булгар. Прибалты участвовали в поход Гази-Бараджа на Западную Европу.
Тубджак - булгарская североказахстанская и южносибирская губерния эпохи I эмирата.
Туджун - посол, чиновник по особым поручениям.
Туй - сватьба.
Тун - река Северная Двина.
Тура -
1) город;
2) ремесленно-купеческая часть города, слобода.
Туран дингезе ("Туранское море") - одно из булгарских названий Аральского моря.
Туранское государство ("Туран Йорты") - булгарское средневековое название Тюркского хаканата VI - начала VIII века.
Туркмены - огузкий народ. Огузы были основным предком булгар, почему булгары и туркмены считали друг друга соплеменниками и активно устанавливали и поддерживали родственные отношения.
Туран теле - булгарское средневековое название
общетюркского литературного языка "тюрки".
Туфанг - пушка(оръдие); от этого булгарского термина призошло русское слово "тюфяк" - "пушка".
Тэмэн -
1) дивизия, 10 тысяч воинов;
2) см. Тамья.
Тэмэн анда - "молитвенная(тэмэн), гора или горы(анда)", булгарский доисламский храмовой комплекс, состоявший из главного высокого пирамидального(если ступенчатого - то чаще всего семиярусного) сооружения чэк йорты( дом молений) и более низкой трехярусной усыпальницы царей и гроев "май юлы" или "булюмер".
"Тэмэн анда" назывался также "Аскелеу"("Аскал") - "моление Всевышнему" или "Дом Бога".
Тюба(оба) - 1) край, страна, губерния; 2) территория какого-либо рода.
Тюмэн - город Тюмень, основанный булгарами в 1036 году в качестве торгового центра губернии Тубджак(Муса ибн Халиль). В 1532 году булгарское войск взяло Тюмень и заставило сибирского хана возобнвить выплату дани Булгару. При этом в плен попал сибирский принц Тахтагул - брат жены Сафа-Гирая. По просьбе Сафа-Гирая принц был освобожден сеид-эмиром Кул-Ашрафом и возглавил стражу Ханского Двора. Взяты в плен Алашей(Иван Грозни), написал в заключении, по примеру своего учителя Мохаммедьяра, "Шахри Газан дастаны".
У
Угиль("Вокил") - булгарский род. От этого названия произошло руское летописное слово "угличи".
Угыр - прозвище древних венгров, получившее на Украине форму "угры".
Узи( огуз, гузи) -
1) красивый; огуз; тюркские предки булгар; "гузи булгар" - "настоящий булгар";
2) турок-сельджук. Предки огузов были разбиты кытаями и лишились своих земель, но в свою очередь захватили землю канглы. Сабаны вступились за канглы, но были разбиты и откочевали на север, к Яику(р.Урал).
Огузы заняли землю сабанов, но затем когда сюда пришли гуны, ушли в Закаспий.
Улус - область.
Улаг-Булгар - Дунайская Болгария, называвшаяся также "Бурджан".
Улаг-Кашан - Молдова.
Улан -
1) тяжеловооруженный рыцарь"первой линии";
2) крупный феодал - казанчий.
Улугбек - губернатор.
Улуг Саклан - евразийская степь от Дуная до Алтая, называвшаяся также Дешт-и Кыпчак("Кыпчакская степь"). Булгарские цари насили титулы царей Саклана и Дешт-и Кыпчака.
Ульчийцы(ульчилар) - славяне; от этого булгарского термина произхдит русское летописное название "уличи".
Ура -
1) первое название Волго-Урала; отсюда - булгарское "уран" - "родич" и боевой клич, а также названия "арья" - "арийцы", "Урал" и "Туран";
2) булгарская североуральская губерния эпохи I эмирата.
Урам - квартал.
Урма - всеобщее ополчение.
Урусы(русы,руссы) -
1) массагетский род, один из предков украинского народа;
2) русичи-украинцы;
3) великороссы.
Урус(урыс) - большой, великий. Сохранлось в булгарский названиях идельских и гунских ударных отрядов("урус"), западных булгар - кара булгар("урус булгар"), Булгарского государства VII - IX вв.("Урус Булгар - "Великая Булгария"), Черного моря("Кара или Урус дингез"- "Великое море"), в некторых терминах ("урус капа" - "большие ворота", "урус атна куну" - "большой недели день(воскресение)" и в др.).
От названия части урус булгар, слившихся со славянами Восточной Европы, произошло название "русич" - "русин" - "руский", а от названия Урус Булгар - названия Русского государства (Русь - Россия).
Булгарские названия Кара или Урус дингез(Великое море) позднее стали понимать как "Черное море", хотя в данном случае "кара" означало "великое" и являлось синонимом слова "урус".
Утлан(утлау, атлан) - кресло, трон; стол; седло.
Утиг(утигури) - гунское племя.
Уфа(аба, оба т.д.) -
1) жертвенник на вершине холма, горы;
2) булгарский город, одна из столиц Булгарии эпохи III эмирата.
Здесь находилась резиденция сеидов-Ашрафидов, котороя называлась Васыл Балик("Фазыл Балик"). Бахши Иман, ссылаяс на своего предка и предшественика Мусу ибн Халиля(60-е год, XV века), сообщает о причине возникновения путаницы в сведениях об основании Уфы. Гази-Барадж недолюбливал род Масгут-Инсана и поэтому не отметил его участие в походе на Рям-Уфу в 1185 г. и приписал славу основателя Уфы только сыну Акбалыка Айбалык-Масгутту. На самом деле вместе с Масгутом Уфу строил и Инсан(Акбалык был побратимом Инсана и дал сыну его мусульманское имя Масгут).
Более того - именно Инсан и подал царю мысль об основании Уфы, чтобы тот перевел его с Горной стороны в Тамту. Вместе с Инсана на Горной стороне остался один из его сыновей - Асыл.
Учаг - печь; от этого булгарского термина произходит русское слово "очаг".
Ф
Фаранг(франг) -
1) булгарское название реки Рейн и прирейнских германцев;
2) западноевропеец;
3) француз, Франция.
Фаранг дингезе(Франкское море) - Атлантический океан.
Х
Хакан(каган) - царь, император.
Хан - выборный глава, вождь, начальник, воевода.
Хан-Керман - булгарский город, современный г.Касимов.
Ханство(ханлык) - республика, государство с выборным правлением, союз племен или государств.
Харам - место "греховных"(немусульманских) мольбищ; от этого булгарского термина произошло руское слово "храм".
Харька -
1) булгарский род;
2) булгарский балик; ныне - украинский город Харьков.
Хатын -
1) супруга правителя, губернатора; царица;
2) жена.
Хин - Северный Китай, Монголия и Прибайкаль.
Хин-Керман(Хин) - булгарский город, называвшийся также Саркелом и Белой Вежой.
Хишдек -
1) "часто меняющий место жительства, много путешествующий"; 2)богатырь, молодец;
3) прозвище булгар Эчке Булгара и Казанского края.
Хоны - гунны, маньджуры, воспринявшие архаический тюркский язык(гунский язык).
Хот - гунское племя.
Хоросан -
1) Хорасан, Восточный Иран, Афганистан и юг Средней Азии;
2) государство Саманидов.
Хорысдан - булгарский город на Украине, современный город Путивль. Булгары называли его также "Батавль", т.е. "Княжеской ставки", отчего возникло современное название города "Путивль".
Назывался также "Коростень"( искаженное "Хорысдан").
Следва продължение
Тагове:
Извадка от "Краткия речник на средн...
Извадка от "Краткия речник на средн...
Извадка от "Краткия речник на средн...
Извадка от "Краткия речник на средн...
Извадка от "Краткия речник на средн...
Тиова обяснение за Истаюбул е толкова нелепо, че просто нмам думи! Но все пак
"Истанбул" идва от "Костантиноу поле". Сиреч орязано е името, така като и от "Дианополи" сега е "Ямбол"
-------------------------
"Трок', обаче е интересно. Това много напомня на "трак", особено като има предвид, че "А" и "О" са заменяеми в много говори дори дневс. А в руския дори е правило (пишеш "огонек", а четеш "аганьок"_.
цитирай"Истанбул" идва от "Костантиноу поле". Сиреч орязано е името, така като и от "Дианополи" сега е "Ямбол"
-------------------------
"Трок', обаче е интересно. Това много напомня на "трак", особено като има предвид, че "А" и "О" са заменяеми в много говори дори дневс. А в руския дори е правило (пишеш "огонек", а четеш "аганьок"_.
Не е нелепо за Истанбул. Градът е основан от туранци(траки), после го владели македонците, които също са древни булгари, римляните и гърците идват най-накрая и му сменят името в чест на един техен император.
Какво им пука на османците за техния император и за името му...?!
Понеже градът е древен и красив кръстили го на легендарния древен Джамбул...
За "трок" по-добре да питаме балтийците,литовците, според мен идва от "троян"(Тризъбеца така е наричан и от славяните). Това е царският български знак - балтавар. Имало го е на всички дръжки на знамената. Включително и по време на двете български царства на Балканите.
За червения древен стяг и дръжката му с Тризъбец и аз доскоро не знаех че е в употреба тук и по време на двете царства...Но на миниатюрите ясно се вижда, само дето е нямало кой да обърне внимание. Хайдушките байраци също са червени, зеленият цвят се появява доста по-късно.
цитирайКакво им пука на османците за техния император и за името му...?!
Понеже градът е древен и красив кръстили го на легендарния древен Джамбул...
За "трок" по-добре да питаме балтийците,литовците, според мен идва от "троян"(Тризъбеца така е наричан и от славяните). Това е царският български знак - балтавар. Имало го е на всички дръжки на знамената. Включително и по време на двете български царства на Балканите.
За червения древен стяг и дръжката му с Тризъбец и аз доскоро не знаех че е в употреба тук и по време на двете царства...Но на миниатюрите ясно се вижда, само дето е нямало кой да обърне внимание. Хайдушките байраци също са червени, зеленият цвят се появява доста по-късно.
Сетих се и за друго...Родоначалникът на древните българи Боян Имен, наричан и Джок, бил дух(ангел,алп), на изцелението,гаданията и шаманството. По собствено желание станал смъртен и поставил началото на рода на елбирите.
Освен това и днес в Литва има една туристическа атракция - замъкът - Тракай, която лично съм посещавал. Това е имението на булгарските бекове, останали на служба при литовските царе след похода на Гази-Барадж в Западна Европа..!
цитирайОсвен това и днес в Литва има една туристическа атракция - замъкът - Тракай, която лично съм посещавал. Това е имението на булгарските бекове, останали на служба при литовските царе след похода на Гази-Барадж в Западна Европа..!
Търсене
Блогрол
1. Българските малцинства и общности в чужбина
2. Балкарска кула
3. Двери БГ(Православен сайт)
4. Велики учени(нобелисти) за вярата в Бога
5. Профила ми във Фейсбук
6. Истината за българите от Старото Отечество
7. Страницата на Джагфар Тарихи
8. ЖИВAТA ПAМЕТ: Блог за българска история + Чaсти от неиздaдените у нaс 2 и 3 том нa сборникa Джaгфaр тaрихи - нa бългaрски и руски език
9. Вълчият стан(групата ми във Фейсбук)
10. Канала ми в ю туб
2. Балкарска кула
3. Двери БГ(Православен сайт)
4. Велики учени(нобелисти) за вярата в Бога
5. Профила ми във Фейсбук
6. Истината за българите от Старото Отечество
7. Страницата на Джагфар Тарихи
8. ЖИВAТA ПAМЕТ: Блог за българска история + Чaсти от неиздaдените у нaс 2 и 3 том нa сборникa Джaгфaр тaрихи - нa бългaрски и руски език
9. Вълчият стан(групата ми във Фейсбук)
10. Канала ми в ю туб