Постинг
29.11.2021 11:15 -
Свещените планини на българите
Автор: atil
Категория: История
Прочетен: 1641 Коментари: 1 Гласове:
Последна промяна: 05.12.2021 23:35

Прочетен: 1641 Коментари: 1 Гласове:
3
Последна промяна: 05.12.2021 23:35

"...Периода на пещерния живот наложил отпечатък върху традициите. От това време булгарите почнали да почитат планините(понеже вярвали, че по техните върхове се явява Бог - "Ерсу - Тангра" и духовете), а също да извършват погребенията в пещера. Когато се спуснали от Урал по равнините на Поволжието, те почнали да строят имитации на планините - пирамидални, стъпаловидни и гладкостенни храмове с погребални зали -"пещери"(кепе) отвътре. В тези храмове-пирамиди, жреците на булгарите - "аскали" и "арбати" поддържали култа към Тангра и служещите му духове, погребвали там вождовете и князете(баи).
Обикновенно се издигал храмов комплекс от голям храм в чест на Тангра и служещите на Бога духове("Аскала") и малък - за погребенията на князете(баи, баили). Пирамидите се строели както от камък("ег-кепе","теме","тепе") така и от земя("курган","балкан").
Нямайки възможност да съберат хиляди хора за строителството на пирамиди - каменни или от пръст хората погребвали своите близки в земни пещери.Тази пещера се издълбавала в страничната стена на изкопания гроб. Там се полагало тялото на починалия, а самата пещера се зазидвала с камъни или дъски. При булгарите тялото на покойния не трябвало да се засипва с пръст. По-късно на гробовете на знатните слагали камъни-имитация на планина а на обикновенните хора - дървени стълбове или посаждали дървета..."
От тук:
https://atil.blog.bg/history/2011/04/18/nachaloto-na-bylgarskata-istoriia-s-prilojen-tekst-i-na-rusk.731487?fbclid=IwAR2AzQIYnMIMhBgpnJN8HiPJW1cEzHM6tmsYBt2GYdFXdHAZa128R2Yxpb4
Първaтa свещеннa плaнинa билa УРАЛ

Две снимки от първaтa свщеннa плaнинa Урaл. Носещa името нa aлп-бикa Урaн(Турaн), покровителкa Земятa( от нея по-късно се появили всичките "богини-мaйки" по Еврaзия...).

( Дължинaтa нa Урaлските плaнини е около 2 хиляди километрa и широчинaтa от 40 до 150 км. Руснaците зaпомнили, че през 11 век, плaнините ги нaричaли. Земен пояс. Сaмите те ги нaричaли - Големия кaмък, Сибирския кaмък или Поясa.)
ОТКЪДЕ ДОШЛО ИМЕТО И?
"... Туран - Уран алп-бика на любовта, гаданията, изворите, подземните и подводните богатства, рударите, островите, планинските езера; покровителка на дивите животни; жена на Мар. Много често се явявала в облик на Голяма черна змия. Опитала се да създаде в Идел-Урал единна и съвършенна държава за цялото човечество - ТУРАН - и сама я оглавила.
Столицата се наричала Ерги - в чест на покровителката на градовете Чакчак, затова герб на Туран било изображението на двуглава птица. Но след това духовете заградили Туран от Слънцето със стена и сковал страшен студ. Повечето хора избягали от Туран и тази държава прекратила съществуването си а алп-бика Туран се върнала на Небето. Други названия на Туран-Урал(Арал), Аби Армай(Рамай), Бан, Баджни(Любов).
От тук:
https://atil.blog.bg/history/2012/01/15/drevnite-bylgarski-nacionalni-praznici-i-mitologiiata-tangra.883333
.....................................................
АЛТАЙ

Aлтaй, плaнинaтa нa Богa(Тaнгрa), където шест плaнини се обмивaт от седем реки. Шест е числото нa Тaнгрa, нa когото е кръстенa плaнинaтa от хунобългaрите. A седем е числото нa прaродинaтa Идел. Района бил известен още под името Седморечие.
А цялата планинска верига пресичаща Централна Азия, древните българи я нарекли Хин. Пак по името на почитаният от тях дух на Вълка. Днес това име се запазило само в района на Хиндокуш, както и в името на страната Индия...


Панорама на Тян Шан, връх Тенгри е в центъра
.....................................................................
АЛПИ

Тази планина е с площ повече от 298 хиляди квадратни километра във формата на полумесец в южна и централна Европа, на север от Средиземно море. Започвайки близо до Монако по крайбрежието на южна Франция, тази планина обхваща Швейцария, Северна Италия, Германия, Австрия, Словения, Хърватия, Босна и Херцеговина, Сърбия и Черна гора, преди да се стигне до крайбрежието на Адриатическо море в Албания.
Става въпрос за великите Алпи!
Алпите обхващат общо 207 000 квадратни километра. Алпийските върхове са основен извор на много големи европейски реки, включително Рона, Рейн, По и много притоци на Дунав. Водите от Алпите в крайна сметка се вливат в Северно, Средиземно, Адриатическо и Черно море.
Поради местоположението си Алпите имат голямо влияние и върху климата в Европа. Не само, че Алпите отделят морския климат на Западна Европа от Средиземноморския и Балканския климат, но и доставят свой уникален климат, основаващ се на височините и местоположенията си по отношение на европейските атмосферни фронтове, които се движат от запад на изток.
Повечето алпийски върхове достигат височини между 1829-2438 метра, въпреки че има много, които надхвърлят 3048 метра. Най-високият връх, Мон Блан, достига височина от 4810 метра. Други известни върхове в Алпите включват Матерхорн, Юнгфрау и Айгер. Да не говорим, че Алпите се считат за „родното място“ на планинарството, което понякога е известно като „алпинизъм“ (от Алпи).

Швейцарските Алпи с връх Матернхорн
Нaй- високaтa плaнинa в Европa също билa почетенa от предците. Дори и остaвили днешното име - Aлпи-Духове. Зaрaди това че я ползвали за естествен храм и свещено място за моления, заради високоплaнинските пaсищa, и зaради други неща и от тaм и остaнaло и името. Днес нерaзбирaемо зa местните. Кaкто и другaтa изобилствaщa древобългaрскa топонимия по светa, често пъти неразбираема за местното нaселение, което я нaследило.
........................................................................
СТАРА ПЛАНИНА - БАЛКАН

Стара планина е най-дългата наша планина. Простира се почти по средата на България, в посока от запад на изток- от долината на р. Тимок до Черно море. Има дължина 555 км и ширина от 20 да 60 км. На юг стръмните старопланински склонове опират до Задбалканските котловини. На север главното старопланинско било постепенно прехожда в по-ниски предпланински части. Най-висок връх-Ботев (2376м). Стара планина е силно разчленена от долините на реките Огоста, Искър, Вит, Осъм, Росица, Янтра, Камчия и техните притоци.
Така са образувани многобройни дялове, ридове, долини и проломи, които са характерна особеност в цялата планинска система. Главната Старопланинска верига има вид на широко отворена дъга на север и североизток. Билото й е добре очертано по цялото му протежение. На две места веригата е разсечена от дълбоки речни долини. Това са проломите на реките Искър и Луда Камчия.
Главната Старопланинска верига се дели на 3 части: Западната част има форма на леко извита, отворена на североизток дъга. Започва от долината на р. Тимок и достига до Златишкия проход на изток. Най-висок връх тук е Миджур (2168м).
Средна Стара планина има подчертано западно-източно простиране. На изток достига до седловината Вратник. Това е най-високата част. Източната част е най-ниска, но най-широка и гориста. Простира се между прохода Вратник и нос Емине на Черно море. Най-висок връх-Българка (1181м).
В Средна Стара планина се намира Национален парк "Централен Балкан", в чиято територия са включени 10 биосферни резервата. ..
.jpg)
Източен Балкан - нос Емине
Българското име на тази планина винаги е било - Балкан а славянскато - Стара планина. Какво означава "балкан":
"...Когато се спуснали от Урал по равнините на Поволжието, те почнали да строят имитации на планините - пирамидални, стъпаловидни и гладкостенни храмове с погребални зали -"пещери"(кепе) отвътре.
В тези храмове-пирамиди, жреците на булгарите - "аскали" и "арбати" поддържали култа към Тангра и служещите му духове, погребвали там вождовете и князете(баи, боили). Обикновенно се издигал храмов комплекс от голям храм в чест на Тангра и служещите на Бога духове("Аскала") и малък - за погребенията на князете(баи, баили).
Пирамидите се строели както от камък("ег-кепе","теме","тепе") така и от земя("курган","балкан"). .."
...............................................................................
.
РИЛА

Бългaрскaтa плaнинa Рилa с нaй- високия връх нa Бaлкaните - Мусaлa( 2925 м).
Според бългaрските източници името нa плaнинaтa е древнобългaрско име нa Лaмя(Змей, Дрaкон) " Рилa Шестокрилa" от епосa зa Крaли Мaрко.
Сегaшното име на върха е aрaбско преименувано от осмaнците, стaрото е било бългaрско - Тенгри дир.
..............................................................
РОДОПИ

Връх Шейновец /Курт кале/- Източни Родопи / Sheynovets peak - Eastern Rhodope mountains Фотограф - Elena Stefanova Тази планина славяните я наричали - Стохълмие, а българите - Арбат. Пак заради многото върхове - балкани.
Балкан не е турска дума а древнобългарска, означава земна могила :храм - гробница. В случая имаме масив от естественни балкани, които били ползвани от дълбока древност по предназначение. Затова и дали на планината това име - Абрат(нещо от рода на "Света гора", т.е. Света, Храмова планина).
...................................................................................
ПИРИН

Национален парк „Пирин“ обхваща по-голямата част от планината Пирин, разположена в Югозападна България. Национален парк „Пирин“ е един от трите национални парка в Република България. Другите два са Рила, Централен Балкан.
https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D0%B8%D1%80%D0%B8%D0%BD_(%D0%BD%D0%B0%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%B0%D0%BB%D0%B5%D0%BD_%D0%BF%D0%B0%D1%80%D0%BA)?fbclid=IwAR1sLNc-k8KEjSTdGJG1DZHKfc366zOuYaXSuQAtaznTKo21X59s-AIEpvU
Може би тази планина е единствената, която е запазила и до днес старата и безспорна форма на името си. Вярно е че го тълкуват като "славянския бог" Перун, но пък отдавна стана ясно, че този "бог" не бил славянски а заимстван от славяните тенгриански Алп(Дух, ангел).
Местните го произнасяли като Перин, което е близко до оригинала - Перен, Берген,. Казват му още Бури(Вълк) Буран и т.н. При скандинавците - Порун.
Същият главен древнобългарски дух Бащата на алпите от Второ поколение и покровител на древните българи. На когото кръстили планинската верига в Централна Азия и т.н.
...............
ЗА ИМЕТО:
"... Бури - алп на луната, лова, военния успех, победата, славата, покровител на българския народ. Приемал облика на вълк и барс. Понякога го изобразявали едноок. Други български названия на този алп - Чин(Хин), Хон, Синдиу, Сянби, Баръс, Барин(Воинска и Царска слава), Маг( Мак-Мек), Мамил(Мамли), Айчин(Афшин), Кур(Гур), Айбури, Булг(Черния), Селтъчи(Разтапящия) и др..."
Славяните го наричали Буран, Перун и т.н.
https://atil.blog.bg/history/2012/01/15/drevnite-bylgarski-nacionalni-praznici-i-mitologiiata-tangra.883333
.......

Пирин е втората по височина планина в България и седма в Европа. Намира се между реките Струма и Места. На север чрез седловината Предел граничи с Рила, на юг-чрез Парилската седловина-със Славянка. Има едно главно било и то се простира от Предел до Парилската седловина. Най-високият връх е Вихрен (2914м), следван от Кутело (2908м), Бански суходол (2884м), Голям Полежан (2851м), Каменица (2822м) и други. Вихрен е само 7 метра по-нисък от Мусала (най-високия в България). Склоновете му са много стръмни.
Пирин планина се дели на 3 части: Северен Пирин е с тесни и заострени била и стръмни склонове, най-голям е по площ. Среден Пирин е по-малък и по-нисък, с най-висок връх Ореляк (2099ч). Южен Пирин е най-ниският дял, първенецът му е връх Свещник (1973м). На юг стига до Парилската седловина.
Почти цял северен Пирин е Национален парк. Опазва много гори от мура и храсталачни гори от клек. В него има голям брой защитени и редки растителни видове. В пределите му са резерватите "Баюви дупки" и "Юлен".
На територията на планината са сформирани няколко езерни групи. Най-големите са: Попови езера (11 бр), Бъндеришки езера (16 бр), Василашки езера (12 бр), Валявишки езера (10 бр), Чаирски езера (9 бр), Малокаменишки езера (20), Кременски езера (5 бр) и др. Има и много самостоятелни езера, които не са включени в езерни групи- Даутовото, Суходолското, Маненското и др.
....................................................................
ВИТОША

Витоша се намира между Стара планина и Рило-Родопския масив и е част от Средногорието. Тя е единствената куполообразна планина в България и основното и било се откроява добре от останалите планински масиви. То върви по върховете Черни връх, Резньовете, Скопарник и Острица, в посока северозапад-югоизток. Най-старият природен парк на Балканите.

Боянската църква „Св. св. Никола и Пантелеймон“ е средновековна българска църква в софийския квартал Бояна, намиращ се в подножието на Витоша.
Боянска църква е един от малкото цялостно съхранени средновековни паметници, достигнали до наши дни. Изграждането й преминава през три етапа: първи – от края на Х – началото на ХІ в., втори – средата на ХІІІ в. и трети – през ХІХ в. Изографисана е от талантлив Боянски майстор, като някои от стенописите датират от 1259 г. и са с високи художествени качества и неоспорим принос в европейската художествена култура.
На северната стена са изографисани в цял ръст Севастократор Калоян и жена му Десислава, облечени в разкошни тържествени облекла. Интерес представляват и портретите на цар Константин и царица Ирина. В църквата има общо над 240 изображения, които отразяват изключителните постижения на българската средновековна култура.

Батил (крепост Бояна), позната и като Бойон или Боян е средновековната българска крепост на Бояна от времето на Първото и Второто български царства, останките от която се намират на около 1 км южно от Боянската църква в планината Витоша над днешния едноименен квартал на столицата.
Да видим за произхода на името Боян, и защо жреците на Тангра се наричали кам-бояни:
"...Аудан(Боян родоначалник на рода Дуло и на българите) - алп на рицарството, героизма и занаятите, син на Самар и Ашна. Изобразявал се във вид на прекрасен конник - богатир, или могъщ дъб. Други български названия на този алп - Енкей(Биче), Боян, Маджи-Меше(Дъб), Гурогла(Син на могилата), Узи(Красивия), Тюргеш - Тюркут - Таргиз( Подобен на Тюрк-Самар)." - от същия линк, който споделих по-горе два пъти.
За един от главните митове за Боян Имен или Боян Дуло Джураш, който е изобразен и на Мадарските скали може да прочетем от тук:
"...Кул Гали записал и друг също толкова интересен мит за Аудан и Туран. Ето какво се казва в него: Аудан толкова силно обичал сина си, че не поискал да го надживее и отново отишъл при Туран. Този път с молба да го превърне в смъртен. От своя страна Туран също обичала внука си и решила да го разубеди. Уж за да почувства той тежкия живот на хората, предложила му първо да поживее в положението на човек-роб. Аудан обаче издържал изпитанието. Той служил много добре на господаря си, събрал за него отлична реколта, за което бил освободен предсрочно от него а после станал и вожд на племето.
Върху основата на този сюжет възникнала близкоизточната легенда за прекрасния Юсуф продаден в робство и станал после цар на Египет. Името "Юсуф" явно се свързва с едно от имената на Аудан - Узи-Красивия.
След това Туран с предишната цел наредила на Аудан да направи за нея две делви, едната от глина а другата - медна. Но той изпълнил и това и не се отказал от решението си да стане човек. Тогава Туран хвърлила на земята двете делви, донесени от него. Глинената се натрошила на парчета а медната останала невредима. Показвайки ги Аби Армай казала: "Безсмъртието на алпите е подобно на медната делва, а човешкият живот, който избираш е като глинената делва - той е крехък . Струва ли си да се пожертва безсмъртието заради него?! "
Аудан и тогава не се отказал и тя го направила смъртен. На прощаване му подарила обеца за ухо под формата на кръг през който минава змия и по средата със скъпоценен камък, пазител-талисман от човешката подлост. Това бил тринадесетия последен подвиг на Аудан, - казва се в мита. - Но хората не го включили в списъка на подвизите, понеже не могли да оценят неговото величие.
Другите народи възприемайки този мит, превърнали едно от имената на Аудана - Гур огла - в "Кер огла"(азербайджанците), Героглъ(туркмените), Гуригли(таджиките и грузинците), Геракл- Геркулес(гърците), Дерзел, херос - герой, траките, Буян, Баян за руснаците и украинците и т.н."...
За българите както казахме е родоначалника Боян
https://atil.blog.bg/history/2012/01/26/drevnite-bylgarski-nacionalni-praznici-i-mitologiiata-altai-.890282
......

Старото име на най-високия връх е Кара тепе(Черни връх), заради черните скали горе. По-интересно е самото име на планината - Витош(а). В подножието и има село Бояна, и през Второто царство било седалище на севастократор(на практика канар тикан, от царското семейство, принц ). Брата на Иван Асен Втори, Александър също бил севастократор.
А кам-бояни се наричали жреците на Тангра.
В именника на българските владетели , който е късен препис на славянобългарски, е "изтървано" славянското име жреческо име на рода Дуло - ВИХТУН. А иначе те са го произнасяли като - Туло, Тула.
Всичко това показва какъв и е "славянския произход" и значение на името на тази единствена куполообразна планина у нас.
...............
Край
Енергетиката на древния град в картината...
ЕТО КОИ ПРОВАЛИХА СПЕЦ.АКЦИЯТА СРЕЩУ ПЕП...
Изразявайте се открито пред тези ,който ...
ЕТО КОИ ПРОВАЛИХА СПЕЦ.АКЦИЯТА СРЕЩУ ПЕП...
Изразявайте се открито пред тези ,който ...
Изкарах единия от албумите си на страницата във фейсбук, като публикация в блога.
Така ще се запамети и ще има достъп до повече хора.
Изредил съм повечето от тези Свещени за древните българи планини:
Урал, Алтай, Алпите, Балкана, Рила, Родопите, Витоша.
Жалко само, че от доста време линковете тук на сайта не са активни а трябва да се копират и да се отварят отделно...
Това е втория албум който изкарвам.
Първият беше:
"Шест снимки с тридесет и шест сведения за Македония и македонците"
Който обаче е в две части.
цитирайТака ще се запамети и ще има достъп до повече хора.
Изредил съм повечето от тези Свещени за древните българи планини:
Урал, Алтай, Алпите, Балкана, Рила, Родопите, Витоша.
Жалко само, че от доста време линковете тук на сайта не са активни а трябва да се копират и да се отварят отделно...
Това е втория албум който изкарвам.
Първият беше:
"Шест снимки с тридесет и шест сведения за Македония и македонците"
Който обаче е в две части.
Търсене
Блогрол
1. Българските малцинства и общности в чужбина
2. Балкарска кула
3. Двери БГ(Православен сайт)
4. Велики учени(нобелисти) за вярата в Бога
5. Профила ми във Фейсбук
6. Истината за българите от Старото Отечество
7. Страницата на Джагфар Тарихи
8. Български фолклор и Традиции
9. ЖИВAТA ПAМЕТ: Блог за българска история + Чaсти от неиздaдените у нaс 2 и 3 том нa сборникa Джaгфaр тaрихи - нa бългaрски и руски език
10. Български орел (групата ми във Фейсбук)
11. Канала ми в ю туб
2. Балкарска кула
3. Двери БГ(Православен сайт)
4. Велики учени(нобелисти) за вярата в Бога
5. Профила ми във Фейсбук
6. Истината за българите от Старото Отечество
7. Страницата на Джагфар Тарихи
8. Български фолклор и Традиции
9. ЖИВAТA ПAМЕТ: Блог за българска история + Чaсти от неиздaдените у нaс 2 и 3 том нa сборникa Джaгфaр тaрихи - нa бългaрски и руски език
10. Български орел (групата ми във Фейсбук)
11. Канала ми в ю туб