Постинг
03.09 13:26 -
За старобългарската титла "таркан", древните българи и техния език
Автор: atil
Категория: История
Прочетен: 1247 Коментари: 22 Гласове:
Последна промяна: 07.09 21:43
Прочетен: 1247 Коментари: 22 Гласове:
4
Последна промяна: 07.09 21:43
Какво казва съвремената историческа наука по тези въпроси:
Титлата "Таркан" в България представлява висш военен чин, който се среща в прабългарските надписи и писмени извори от началния период на съществуването на българската държава. Обикновено тази титла се използва заедно с други, като "Зера Таркан", "Жупан Таркан", "Олгу Таркан", "Вулиа (Боила) Таркан", "Бори таркан", "Калу теркан", "Канна Таркан".
Първият Печат на Мавър е от края на VII в. Надписа на печата гласи "на Маурос, патриции и архонт на Керамисинците и Българите".
Печатът на един бивш таркан от зората на българската държава. Същият станал по-късно ромейски патриций. Кой можел да бъде таркан в България или патриций в ромейската държава? От българска стана само човек от царско потекло или боил.
Т.е. ако не си боил не можеш да си и таркан.
Казват, че значението на думата не е безспорно, доколкото в булгарския("прабългарският език") уж имало има влияния от различни езици.
В зависимост от възгледите на изследователя думата се извеждала от тюркски, персийски, осетинки и др. езици.
Любопитно е че в думата таркан се съдържа наставката - кан.
В други български титли също присъства тази частица напр.: кана-ртикин, кав - кан, кана - колобър и пр. тази частица също присъства под някаква форма.
Логично е да се предположи, че тарканът е помощник на кана. Въпреки това има спорове за точното значение на думата. В тюркския речник на Махмуд Кашгари tarqan, tarxan означава просто „управленска титла“ ; монг. darxan „човек, освободен от данъци, занаятчия“; кит. даду, даган) – широкозастъпен сред народите от Pax Nomadica титул, вероятно от китайски произход. Подобно схващане застъпва Лев Гумильов - според него таркан е титла, давана на лицата, освободени от налози.
Титлата е развила вторични значения: в бурят. дархан „ковач“, тъй като изкусните майстори са били освободени от данъци.
Същевременно в осетинският език тжрхон значи „съд, съдебно решение“. Някои български изследователи са склонни да приемат че става дума за комендант на крепост. Напоследък в популярната българска литература се налага именно това схващане.
Доколкото един комендант има и съдебни правомощия, то Петър Добрев приема, че боила таркан е длъжност на главния съдия в Дунавска България. В Орхонските надписи Тонюкук, най-висшият съветник и пълководец на тюркския каган Елтериш, се нарича bojla baɣa tarqan“.
Тарканът в Средновековна България
Титлата таркан се среща в старобългарските надписи и в писмените извори, отнасящи се до началния период от съществуването на българската държава. Във всички познати случаи на употреба тя се предхожда от друга титла – зера таркан, жупан таркан (ζουπαν ταρκανος), олгу таркан, вулиа (боила) таркан, боритаркан, калутеркан, канна таркан (κανα ταρκανος).
Според Константин Багренородни, вторият син на българския кан носел титлата боила таркан.
Стивън Рънсиман предполага, че с титлата таркан в Първото българско царство се е означавал висш военен чин, равняващ се на стратег във Византия.
Засвидетелствани таркани в България
Жупан таркан Шун (Охсун) - името му е известно от надпис от Плиска от 822 година, в който се съобщава, че жупан тарканът бил сътрапезник на кан Омуртаг (814-831) и е умрял по време на военна служба. Шун бил от рода Куригир (Кюригир).
Веселин Бешевлиев предполага, че той вероятно е бил управител на славянска община - жупа, което обяснява и титлата - жупан таркан.
Зера таркан Онегавон (Негавонаис) - от рода Кубиар. Удавил се в река Тиса по времето на кан Омуртаг - вероятно при военните кампании в Панония през 827 или 829 година.
Бори таркан, наместник на княз Борис I (852-889) в Белград. Споменава се в Житието на Свети Климент Охридски от Теофилакт Охридски без да се посочва името му. Във второто житие на Св. Наум се твърди, че името на управителя на Белград било Радислав.
Кана таркан Илия, участвал в българската делегация на VIII Вселенски събор в Константинопол през 869 годинаа.
Олгу таркан Теодор, споменат в надписа от село Наръш, Солунско от 904 година. Калутаркан Симеон, участвал в българска мисия в Цариград в 927 година, която уредила брака на цар Петър I (927-969) с внучката на византийския император Роман I Лакапин (920-944)
За древнобългарския език
Сведения на древни автори и пътешественици за древнобългарския език
Липсата на достатъчен езиковедски материал прави трудно класифицирането на езика на древните българи.
Традиционно българската и световната наука приемат, че той е от групата на тюркските езици, като се обединява с хазарски, хунски, тюрко-аварски и чувашки език в подгрупа, наречена огурски езици.
Според класификацията на лингвиста Омелян Прицак езикът на дунавските прабългари е бил сходен на хунския език. Той смята, че като част от алтайските езици, хунският е заемал междинно положение между тюркските и монголските езици, но е бил по-близък до тюркските, като показва известно сходство с турския и якутския език.
Според Антоанета Делева – Гранберг прабългарският език е уникален измежду всички алтайски езици, като има общи характеристики с хунския език, като е формиран в района на северозападните граници на Китай в периода 5 – 3 век преди новата ера.
Според нея в него има заемки от иранските езици (най-вече имена и културни термини) и има някои характеристики, които не са свързани с алтайските езици (тюркски и монголски). Гранберг нарича прабългарския език (протобългарския) „хуно-български език“, както е дефиниран от Омелян Прицак, тъй като според нея „протоезикът“ е теоретична конструкция, а хуно-българският език е бил жив език.
Иранска хипотеза
Някои съвременни български изследователи като Петър Добрев, Божидар Димитров го свързват по-скоро с иранските езици.
Според проф. Раймонд Детрез иранската хипотеза е популяризирана в резултат на антитурските настроения, зародили се по време на т. нар. Възродителен процес и има изразен националистически уклон.
Той изтъква, че сериозните научни кръгове приемат за водеща тезата за тюрко-алтайския произход на езика на прабългарите, а иранската хипотеза е маргинална от научна гледна точка.
Според Веселин Бешевлиев наличието на ирански имена у първобългарите е нещо, което би трябвало по начало да се очаква. Ако се вземе предвид, че ирански имена се срещат у прабългарите, то най-вероятно е да се приеме, че всред тях са съществували ирански етнически елементи.
Бешевлиев се оказва прав, тъй като всичките скити, чиито потомци са куманите, както и част от пред кавказките алани са от североирански произход, но минали на местните южно булгарски("прабългарски") наречия.
В обширните пътеписи на ал Истахри от Х в. сл. Хр. се сравнява прабългарския език на Волжка България с езиците на съседните народи:
"...езикът на българите прилича на езика на хазарите, а буртасите имат различен език, така както езикът на русите не е същият като езика на хазарите и буртасите."
Ибн Хаукал е арабски географ от Х в. сл. Хр., който пътешества в периода 943 - 969 г. Той отново потвърждава, че "езикът на българите наподобява езика на хазарите".
Персийският учен-енциклопедист, историк и лингвист ал Бируни (973 – 1048) отбелязва в своите трудове, че езикът на българите и сабирите e смесица между тюркски и хазарски.
В писмото си от 1182 година до Киевския княз Светослав Всеволодович, Великия княз Всеволод Голямото гнездо , пише:
“...Отче и брате, се болгары соседи наши..., суть вельми богаты и сильны, ныне пришед по Волге и Оке, якоже и коими с великим войском многие городы разорили, людей бесчисленно пленили, которым я един противиться не могу... Половцев же призывать не хочу, ибо они с болгары язык и род един...”
................
На български:
".... Отче и брате, за българите нашите съседи..., много са богати и силни, сега дошли по Волга и Ока, същите които с велика(голяма) войска са разорили много градове, и са пленили безчислено множество хора, и на които аз сам не мога да се противя...
Да повикам на помощ половците(куманите, скитите) не искам, тъй като те са от един род и език с българите...".
Разпространение
Какво казва съвременната историческа наука:
"Прабългарският език е говорен от прабългарите поне от времето на Стара Велика България, след това във Волжка България и Дунавска България.
С известни основания може да се предположи, че в Дунавска България вероятно напълно изчезва след 9 век, когато официален език става старобългарският, който е разработен в преводите на Библията от Кирил и Методий и се основава на солунското славянско наречие.
В него са запазени само отделни прабългарски думи, а идентификацията на други с прабългарския е спорна.
Предполага се, че прабългарският език се използва във Волжка България най-късно до 14 век, изместен от къпчакските тюркски говори, от които произлизат съвременните татарски и башкирски език и вече мъртвият кумански език.
От него има запазени малък брой надгробни надписи на арабска азбука (дж-диалект с ротацизъм).
Т.нар. „булгарски език“, споменат от Махмуд от Кашгар (11 век), не е волжко-прабългарски, а е z-диалект на езика, наречен от автора „къвчакски“.
Чувашкият език се е развил от език, близък до прабългарския (или от негов волжко-прабългарски диалект), и е най-близкият до прабългарския език.
В старотатарския език има отделни заемки от прабългарския език, но днешният татарски език е като цяло много различен от прабългарския."
Това горното, обаче е отчасти вярно и отчасти невярно.
И то невярното е нарочно написано, аз не мога да си обясня защо...
Да започнем отзад напред - днешния "татарски" език не е татарски а кипчакски т.е. кумански, който се оказва жив език а не мъртав.
Татарски етнос и народност не съществуват преди идването на съветската власт в Русия! "Татар" е било общ прякор на разнородни степни орди - съюзи.
И вообще не е много различен от "прабългарския" а един южен диалект на същия този език.
Чувашкият език е смес от фински, суварски-шумерски и хунски("старотюркски") и не е най-близък до "прабългарския език а почти неразбираем за него...
И се е формирал заедно с този чувашки етнос около 15-16 век.
А т.нар. "булгарски език" споменат от Кашгари през 11 век е същинският "прабългарски език", защото кипчакският става народно наречие във Волжка България чак след 300 години, към края на 13 и средата на 14 век.
Кавкан Исбул - знакова историческа личност - регент на трима малолетни български канове. Последният от които бил Борис Първи...
Същият бил и таркан от Македония - генерал и наследствен феодал.
От един и същи род - Билиг с Кубер, Самуил и поп Богомил..., който бил негов потомък.
И за Дунавска България - предположението, че "вероятно напълно изчезва след 9 век" е невярно.
Дълго време е съществувало двуезичие и наред с официалния славянобългарски език на битово ниво е съществувал и булгар-тюркския език. Няма никакви причини този език да изчезне напълно, знаела го е почти цялата аристокрация, военното съсловие, администацията, цели обширни анклави от население по страната и т.н.
От там и тези толкова много "тюркизми" в днешния и вчерашния български език. От нашата си етногенеза са не от от чуждите навлеци и началници...
По същия начин и в Източна Европа - територията на Стара Велика България.
В украинския и руския език и топонимия е пълно с булгарски тюркизми, които битуват в народните им наречия и диалекти поне от 5-6 век а съветските им учени ги приписват на "татарското иго". Факт е че Екатерина Втора забранява на запорожките казаци да употребяват булгар-тюркския език дори на битово ниво... Това е през 18 век.
********************************************************
Защо?!
Както се казваше в един популярен на времето филм - "Дотук добре"... Но какво ме предизвика да се занимавам тук с титлата "таркан" и отчасти с древнобългарския език?! Защото и този пост тука е предизвикан от една глупост и простотия в публичното печатно пространство, която не можах да преглътна и отмина. Не че и преди това не са писани глупости и откровенни лъжи, но това направо ми раздразни първичните инстинкти.
Статията е на страницата на гр. Трън, понеже авторката извежда думата "таркан", която не била титла.., от славянската - етруска и латинска дума?! "Търнава", "торква"- мъжка огърлица или с други думи дори глагола "търкалям"...
Цитирам без коментар:
Революционно тълкуване на древното българско слово “таркан”
"...След като разкрих смисъла на предъвкваната от поколения учени старинна българска титла “ичиргубоил” (вж. статията ми “Значение на титлата ичиргубоил”, включена и в моята нова книга “Името България и етнонимът българи” ), по елегантен начин, свързан с доказателствата, които давам, че етруските (лидийци) и троянците са част от българския етнос, стигнах до дълбокия, първичен смисъл на словото “таркан”. А то се оказа много по-древно от представите, които имаме за него, свързвайки го само с Ранното Средновековие.
Още отдавна чужди учени си дават сметка, че номенът на етруските царе на Рим – Тарквиниите (Priscus и Superbus) – има силно звуково сходство с титлата “таркан”. В книгата си “Връх България” (2016 г.), правя паралел между родовото име на Тарквиниите и най-старото название на лидийската столица Сарди – Тарна или Тархна. Името Тарна (Тархна), в цитирана си книга, свързвам с това на нашата столица Търново и още множество характерни за България селищни названия – Трън, Търнава, Търнак и т.н. Но, макар че подобна идея не е лишена от смисъл, както по-долу ще обясня, тя не води пряко към значението на имената Тарквиний, Тархна и думата “таркан”.
В статията си “Етруски, траки, българи, руси” приемам, че очевидната дори за първолак звукова прилика между името (или прозвището) на лукомона Таркун (Tarkun), предшественик на Тарквиниите, и етнонима “траки” (с допустима инверсия на звуците “а” и “р”) е пореден знак за принадлежността на Тарквиниите – и изобщо на етруските, към тракийския и българския етнос. Но впоследствие осъзнах – преводът на Tarkun като “тракун” – трак, тракиец – не е точен, значението на името е друго, идентично с Тарквиний, макар че начинът на изписване е различен. Разкривайки смисъла на “Тарквиний”, ще обясня и този на “Tarkun”.
И така, стигаме до сигурното заключение, изразено и от предишни изследователи, че родовото име Тарквиний и титлата “таркан” са смислово свързани (към тази смислова нишка аз добавям и названието на лидийската столица Тарна – Тархна). Но колкото и крещящо омонимно да звучат те, тъждеството им не може да бъде доказано, докато не се открие общото древно понятие, което ги е породило. Това понятие би осветило с мощен прожектор смисъла и на Тарквиний, и на Тархна, и на “таркан”.
Е, българи, аз открих това понятие. И то е “торква” – torquis, torques – мъжката огърлица. Защо “торква”? Защото в най-древния свят това особено мъжко украшение е било знак за принадлежност към висшата аристокрация. И едновременно белег за субординация пред върховната власт на царя – едно от значенията на torquis е “хомот”, “ярем”."...
Точно така "хомот и ярем"... От тук:
https://trun.bg/7328-%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BE%D0%BB%D1%8E%D1%86%D0%B8%D0%BE%D0%BD%D0%BD%D0%BE-%D1%82%D1%8A%D0%BB%D0%BA%D1%83%D0%B2%D0%B0%D0%BD%D0%B5-%D0%BD%D0%B0-%D0%B4%D1%80%D0%B5%D0%B2%D0%BD%D0%BE%D1%82%D0%BE-%D0%B1%D1%8A%D0%BB%D0%B3%D0%B0%D1%80%D1%81%D0%BA%D0%BE-%D1%81%D0%BB%D0%BE%D0%B2%D0%BE-%D1%82%D0%B0%D1%80%D0%BA%D0%B0%D0%BD/
************************************************************************
Вместо Заключение и Отговор
И така, кои са древните българи и какъв бил техния език и какво означава титлата таркан?
По ирония на многострадалната българска съдба отговор в пряк текст и по този въпрос можем да намерим само на едно място - във волжко-българските исторически хроники, оцелялата част от които са издадени в един сборник през 17 век под името "Джагфар тарихы".
Същият е системно и последователно отричан, хулен и клеветен от най-фалшивите и калпави българи на нашето време. Не се учи от него, не го печатат и затова и до ден днешен дрънкат глупости и смешки дори на академично ниво...
Първо за определението на етноса "българи" - "прабългари", булгари или древни неславянски българи.
Българи -
1) племе, образувало се във Волго-Урала преди 15 хил. години в резултат от обединението на седем огузо-тюркски и саклански(североирански) рода и отначало наричащо се - идел - "седем рода". Племето булгар-българ го наричат в научната литература още - "болгар" и "прабългари". Българите в Европа се делели на украински българи, наричащи се "кара булгар"("западни или черни българи"), българи от Предкавказието, наричащи се "бурджани" и българи от Волго-Урала.
През 737 г. основната маса бурджани, а в 820 г. - черните българи приемат исляма. Това в значителна спепен се обяснява с факта, че ислямските виждания се формирали върху основата на булгаро-шумерските традиции.
Племето българ участвало в образуването и се явява сред основните предци на следните съвременни народи:
булгарите(в това число на сибирските тюрки), турците, карачаевци, балкарци, кумики, кримски тюрки, каракалпаци, азери, чуваши, украинци, дунавски българи, унгарци, гагаузи;
2) част от племето българ, заминало преди 12 хил. години от Волго-Урала в Близкия изток и основало там държавата Шумер. Една част от шумерските българи се влели в състава на други близкоизточни съседни нации, а друга, живееща на територията на днешна Турция, станала основа на турската народност;
3) народност, образувала се при сливането основно на булгарски, хуно-манджурски, фино-угорски и огузо-сабански групи на Волго-Урала през периода от 2 до 9 век и възприела огузкия език, името и идеологията на българите и културните традиции на българите, хуно-манджурците и сабаните. "
Цитата е от тук:
Извадка от "Краткия речник на средновековните Булгарски географски, етнографски и административни названия и термини" - 1 част : https://boianimen.blogspot.com/2017/06/1.html
Обърнете внимание на тази 3 част, това вече е народност, част от която напуска Стара Велика България през 7 век и се преселва на Балканите след като завоювала своето ново Отечество от Източната римска империя:
"...3) народност, образувала се при сливането основно на булгарски, хуно-манджурски, фино-угорски и огузо-сабански групи на Волго-Урала през периода от 2 до 9 век и възприела огузкия език, името и идеологията на българите и културните традиции на българите, хуно-манджурците и сабаните."
От тази народност се образуват двата средновековни български народа на Дунав и Волга, част от нея влиза и в основата на Киевска Рус, която възниква в Западната част на бившата Стара Велика България.
Първият и вторият отговора са дадени!
На историческите карти е показана историческата реалност. Показани са двете Българии без Хазария през втората половина на 10-ти век. Точно тогава и там се образуват и формират двете български средновековни народности в Европа.
За справка.
За титлата "таркан"!
Както е известно древнобългарската аристокрация се деляла на боили и багаини. А по-късно на велики(големи) и мали боляри. До покръстването в България имало редица автономни тарканства - автономни наследствени феодални владения.
Т.е. таркан можел да е само някой боил.
Тук на помощ може да ни дойде пак цитат пряко от хрониките. Във връзка с родословието на един от знаменитите канове на Стара Велика България от 4 век, на който е кръстен историческият хълм Щековица" в Киев, свято място от времето на Атила, където сега си намира поруганата Киевско-Печорска лавра, се дават следните сведения:
9). БУЛЮМАР ШЕКЕ, ШЕК-АЛИП БУДИМИР, БАШИМИР, БАЛАМИР, БАЛАМБЕР(363 - 378 г.).
Отново обединил целия Идел под своята власт. Станал първият цар от ВТОРАТА ХОНСКА ДИНАСТИЯ. По произход хонски военачалник от рода ДУЛО, взет на служба от Кама-Батир. Оженил се за дъщерята на Кама-Батир, ТУРАН-БИКА, която отначало не му харесвала заради наличието на монголоидни черти в нея...(булгарската аристокрация и особенно царските родове били изключително европеиди). Тази Туран-бика послужила като прообраз на приказната героиня Турандот, а Булюмар влязал в легендите на русинските предци под името "Будимир".
От негово време в общественното и държавно устройство се закрепили следните звания:
- сабан - лековоъражен воин, опълченец, наемен войник.
- бури("вълк") - гвардеец(по-късно почнали да ги наричат "улани").
- багаин - среден офицер, можещ да командва до 100 воини.
- шад багаин - старши офицер , можещ да командва до 1000 воина(багаините можели да носят шлемове с бичи рога). От багаините нагоре длъжностите можели да се заемат само от аристократи.
- тархан - крупен военачалник, можещ да командва от 1000 войника нагоре.
- сабан тархан - командващ лековоъражените части, наемниците и опълченците.
- джури тархан - командващ опитните тежковоъражени воини(рицари - от средата на аристокрацията).
- бури тархан - командващия на гвардейските части.
- багил(боил) - областен началник, генерал, командващ отделно подразделение до 10 хиляди воина.
- бахадир, кермек - почетно звание за храброст и заслуги. Българската войска по правило била обърната с лице на юг и се деляла на "център", "ляво" и "дясно" крило.
- урус сабан - подразделение определено да започне атаката.
- курен тархан - началник на дворцовото стопанство, обоза и министър на икономиката
- капаган - военен министър и по правило глава на правителството.
Булюмар пренесъл столицата на Идел от Поволжието в Кара Саклан(Украйна) в основаната от него ставка Кан-Балин(бъдещия Киев). Там и починал а киевския хълм където го погребали получил неговото име Шеке("Щек" или "Щековица" по русински). "...
От тук:
https://boianimen.blogspot.com/2017/05/blog-post_6.html
Таркан или улугбек - губернатор - наместник бил и Котраг, вторият син на кан Кубрат.
Който не е основател на Волжка България, няма такива сведения от никого, той станал наместник на брат си Баян в Средното Поволжие. С титлата - кана таркан и улугбек...!
Т.е. носещите титла "таркан" били или генерали по днешните представи или крупни феодали, които имали военната титла "генерал".
Цялата тази система в пославянчен вид се възприема от Стара Велика България в Киевска Рус и съществува в Русия заедно с облеклото и церемониала чак до техния Петър Първи.
В Дунавска България след войната за независимост водена от братята Асеневци, се запазва наследената византийска административна система. Изглежда на аристокрацията това е допаднало повече, отколкото да възстановят старата българска система и администрация от 11 век.
Защо тези титли и звания завършвали на "кан" - защото били пряко подчинени и служели на Кана. А корена "тар", "тур" не идва от славянското "трънка" или славянобългарското "търкалям" а от старата дума за власт и владение - "турун, тарън".
Колкото до огърлицата "торква" и етруското "Тарквиний" те са неславянски и не европеидни и нелатински, защото са от етруските - туски, атрячци - троянци от Западна Мала Азия. И затова имат общо с прабългарите, но по друг повод.
Ето по какъв:
"...Етруските се наричали така по името на старото си отечество Атряч(Троя).
Те запазили и развили своята древнобулгарска култура в новата си родина.
Атрячско - етруските Царе седели на сгъваеми тронни столове-курбаш(на какъвто седи и кан Омуртаг на една от миниатюрите в Манасиевата хроника...), етруските занаятчии основали в Италия металургическото производство, скулпторите им оставили великолепни балбали - върху тях скулести и с плитки италиянски българи-огузи. Етруските жреци носели българските шапки-тудуло. Етруските почитали българското щастливо число - 7/седем са хълмовете на Рим/, българските духове Туран, Адонис/от-Утен/ и Тегиз/форма на Таргиз/ и предавали от поколение на поколение българския мит за спасението на момченцето от вълка/във формата на легендата за основаването на Рим/ и спасението на Рим от гъските!
От българския език в италиянския влезли думите „тиран” и „трон”/от булгарското „трун” - Царска власт/(ОТ КЪДЕТО ПРОИЗЛИЗА И ДУМАТА "ТУРУН, ТАРЪН" И ТИТЛАТА "ТАРКАН" - СЛУЖИТЕЛ НА ЦАРСКАТА ВЛАСТ), Капитолий/от булгарското Кепе дуло - „храм на хълма”/...
От тук:
https://boianimen.blogspot.com/2017/05/blog-post_15.html
И така, и третият отговор е даден!
Рапорт даден - Рапорт приет!
Поклон пред големия Българин, родолюбец ...
Върху семантиката на етнонима българи и ...
Древният български народ – основоположни...
Върху семантиката на етнонима българи и ...
Древният български народ – основоположни...
Открих един факт,за който си прав: КЕРАМИСИАНЦИ = СЕРМЕСИАНЦИ,без никакво съмнение!
цитирайЗа близостта между кумани и Българи въпросът е друг: от един род и език с тях са били не Дунавските и Кубратовите Българи а Волжките,които още в 947 г. сменили Българския си език с тюркски.
цитирайДобра ти е статията тук- похвала от мен!
цитирайshtaparov написа:
За близостта между кумани и Българи въпросът е друг: от един род и език с тях са били не Дунавските и Кубратовите Българи а Волжките,които още в 947 г. сменили Българския си език с тюркски.
Тук при нас Борис Първи наложил друг език - този на подвластното население от славяни и то по политически причини. В болшинството си те вече били кръстени и в тях намирал опора и подкрепа за поликата си. Докато голяма част от българите явно или скрито недоволствали и дори оказвали съпротива.
А древния български език бил от сибирско-алтайската езикова група, макар че го възприели в дълбока древност не в Азия а в Волго-Уралския район. Още при формирането на древнобългарски етнос под това име!
Там е първична Прародина на всички българи по света. И от там тръгват първите древнобългарски разселения и миграции. Древните българи били северен народ, затова и първият им тотем-покровител станал вълка.
Така че на Кавказ и на Волга не са си сменяли езика, а само диалектите като основа на писмения си език.
Така че любимите ви траки, като част от онази древна диаспора , родееща се със скитите също говорели на същите наречия и диалекти.
А не на славянски, както се опитват да внушават едни смешни и вредни деятели и активисти.
Докато в Украйна и Русия коренните кръстени българи го сменили също като нас. По различно време. Големите народности по света винаги са приобщавали във времето и други етноси. В Русия и двата Рима ги приемали като давали блага и привилегии на аристокрацията им и задължително покръстване. Така било и с политическите емигранти от нашата аристокрация, някои от тях ставали патриции а роднините от двете страни поддържали връзки през поколенията и се познавали.
пък то най ми било магарица :):):).
цитирайДА ВИДИМ ЗА КАКВО БЕШЕ ДУМАТА, ЧЕ НЯКОИ НЕ ЧЕТАТ СТАТИИТЕ А САМО КОМЕНТАРИТЕ:
Защо тези титли и звания завършвали на "кан" - защото били пряко подчинени и служели на Кана. А корена "тар", "тур" не идва от славянското "трънка" или славянобългарското "търкалям" а от старата дума за власт и владение - "турун, тарън".
Колкото до огърлицата "торква" и етруското "Тарквиний" те са неславянски и не европеидни и нелатински, защото са от етруските - туски, атрячци - троянци от Западна Мала Азия. И затова имат общо с прабългарите, но по друг повод.
Ето по какъв:
"...Етруските се наричали така по името на старото си отечество Атряч(Троя).
Те запазили и развили своята древнобулгарска култура в новата си родина.
Атрячско - етруските Царе седели на сгъваеми тронни столове-курбаш(на какъвто седи и кан Омуртаг на една от миниатюрите в Манасиевата хроника...), етруските занаятчии основали в Италия металургическото производство, скулпторите им оставили великолепни балбали - върху тях скулести и с плитки италиянски българи-огузи. Етруските жреци носели българските шапки-тудуло. Етруските почитали българското щастливо число - 7/седем са хълмовете на Рим/, българските духове Туран, Адонис/от-Утен/ и Тегиз/форма на Таргиз/ и предавали от поколение на поколение българския мит за спасението на момченцето от вълка/във формата на легендата за основаването на Рим/ и спасението на Рим от гъските!
От българския език в италиянския влезли думите „тиран” и „трон”/от булгарското „трун” - Царска власт/(ОТ КЪДЕТО ПРОИЗЛИЗА И ДУМАТА "ТУРУН, ТАРЪН" И ТИТЛАТА "ТАРКАН" - СЛУЖИТЕЛ НА ЦАРСКАТА ВЛАСТ), Капитолий/от булгарското Кепе дуло - „храм на хълма”/...
От тук:
ТРЪН - ТУРУН - ТРЪНКА - ТАРКАН - ТОРКВА - ТЪРКАЛЯМ....
ДА ВИДИМ ЗА КАКВО БЕШЕ ДУМАТА, ЧЕ НЯКОИ НЕ ЧЕТАТ СТАТИИТЕ А САМО КОМЕНТАРИТЕ:
Защо тези титли и звания завършвали на "кан" - защото били пряко подчинени и служели на Кана. А корена "тар", "тур" не идва от славянското "трънка" или славянобългарското "търкалям" а от старата дума за власт и владение - "турун, тарън".
Колкото до огърлицата "торква" и етруското "Тарквиний" те са неславянски и не европеидни и нелатински, защото са от етруските - туски, атрячци - троянци от Западна Мала Азия. И затова имат общо с прабългарите, но по друг повод.
Ето по какъв:
"...Етруските се наричали така по името на старото си отечество Атряч(Троя).
Те запазили и развили своята древнобулгарска култура в новата си родина.
Атрячско - етруските Царе седели на сгъваеми тронни столове-курбаш(на какъвто седи и кан Омуртаг на една от миниатюрите в Манасиевата хроника...), етруските занаятчии основали в Италия металургическото производство, скулпторите им оставили великолепни балбали - върху тях скулести и с плитки италиянски българи-огузи. Етруските жреци носели българските шапки-тудуло. Етруските почитали българското щастливо число - 7/седем са хълмовете на Рим/, българските духове Туран, Адонис/от-Утен/ и Тегиз/форма на Таргиз/ и предавали от поколение на поколение българския мит за спасението на момченцето от вълка/във формата на легендата за основаването на Рим/ и спасението на Рим от гъските!
От българския език в италиянския влезли думите „тиран” и „трон”/от булгарското „трун” - Царска власт/(ОТ КЪДЕТО ПРОИЗЛИЗА И ДУМАТА "ТУРУН, ТАРЪН" И ТИТЛАТА "ТАРКАН" - СЛУЖИТЕЛ НА ЦАРСКАТА ВЛАСТ), Капитолий/от булгарското Кепе дуло - „храм на хълма”/...
От тук:
https://boianimen.blogspot/2017/05/blog-post_15.html
И така, и третият отговор е даден!
Рапорт даден - Рапорт приет!
цитирайЗащо тези титли и звания завършвали на "кан" - защото били пряко подчинени и служели на Кана. А корена "тар", "тур" не идва от славянското "трънка" или славянобългарското "търкалям" а от старата дума за власт и владение - "турун, тарън".
Колкото до огърлицата "торква" и етруското "Тарквиний" те са неславянски и не европеидни и нелатински, защото са от етруските - туски, атрячци - троянци от Западна Мала Азия. И затова имат общо с прабългарите, но по друг повод.
Ето по какъв:
"...Етруските се наричали така по името на старото си отечество Атряч(Троя).
Те запазили и развили своята древнобулгарска култура в новата си родина.
Атрячско - етруските Царе седели на сгъваеми тронни столове-курбаш(на какъвто седи и кан Омуртаг на една от миниатюрите в Манасиевата хроника...), етруските занаятчии основали в Италия металургическото производство, скулпторите им оставили великолепни балбали - върху тях скулести и с плитки италиянски българи-огузи. Етруските жреци носели българските шапки-тудуло. Етруските почитали българското щастливо число - 7/седем са хълмовете на Рим/, българските духове Туран, Адонис/от-Утен/ и Тегиз/форма на Таргиз/ и предавали от поколение на поколение българския мит за спасението на момченцето от вълка/във формата на легендата за основаването на Рим/ и спасението на Рим от гъските!
От българския език в италиянския влезли думите „тиран” и „трон”/от булгарското „трун” - Царска власт/(ОТ КЪДЕТО ПРОИЗЛИЗА И ДУМАТА "ТУРУН, ТАРЪН" И ТИТЛАТА "ТАРКАН" - СЛУЖИТЕЛ НА ЦАРСКАТА ВЛАСТ), Капитолий/от булгарското Кепе дуло - „храм на хълма”/...
От тук:
ТРЪН - ТУРУН - ТРЪНКА - ТАРКАН - ТОРКВА - ТЪРКАЛЯМ....
ДА ВИДИМ ЗА КАКВО БЕШЕ ДУМАТА, ЧЕ НЯКОИ НЕ ЧЕТАТ СТАТИИТЕ А САМО КОМЕНТАРИТЕ:
Защо тези титли и звания завършвали на "кан" - защото били пряко подчинени и служели на Кана. А корена "тар", "тур" не идва от славянското "трънка" или славянобългарското "търкалям" а от старата дума за власт и владение - "турун, тарън".
Колкото до огърлицата "торква" и етруското "Тарквиний" те са неславянски и не европеидни и нелатински, защото са от етруските - туски, атрячци - троянци от Западна Мала Азия. И затова имат общо с прабългарите, но по друг повод.
Ето по какъв:
"...Етруските се наричали така по името на старото си отечество Атряч(Троя).
Те запазили и развили своята древнобулгарска култура в новата си родина.
Атрячско - етруските Царе седели на сгъваеми тронни столове-курбаш(на какъвто седи и кан Омуртаг на една от миниатюрите в Манасиевата хроника...), етруските занаятчии основали в Италия металургическото производство, скулпторите им оставили великолепни балбали - върху тях скулести и с плитки италиянски българи-огузи. Етруските жреци носели българските шапки-тудуло. Етруските почитали българското щастливо число - 7/седем са хълмовете на Рим/, българските духове Туран, Адонис/от-Утен/ и Тегиз/форма на Таргиз/ и предавали от поколение на поколение българския мит за спасението на момченцето от вълка/във формата на легендата за основаването на Рим/ и спасението на Рим от гъските!
От българския език в италиянския влезли думите „тиран” и „трон”/от булгарското „трун” - Царска власт/(ОТ КЪДЕТО ПРОИЗЛИЗА И ДУМАТА "ТУРУН, ТАРЪН" И ТИТЛАТА "ТАРКАН" - СЛУЖИТЕЛ НА ЦАРСКАТА ВЛАСТ), Капитолий/от булгарското Кепе дуло - „храм на хълма”/...
От тук:
https://boianimen.blogspot/2017/05/blog-post_15.html
И така, и третият отговор е даден!
Рапорт даден - Рапорт приет!
Относно Милена, завършила е френска езикова гимназия, Български филология, живяла е дълги години в Тичино- Италианска Швейцария и в Италия!
Езиково, светлинни години е напред и не е никак уместно да се атакува точно там! Езиковата и подготовка е на свръх ниво
Относно славяните, измислените за наша сметка, имам един въпрос към тебе и още един в резултат на него
Първата научна история за Българите е от Шарл Дюканж, сто години преди Паисиевата! Дюканж е учен- историк, който спокойно отговаря на изискванията за съвременен учен!
Събрал е всичко известно за нас и е цитирал източниците!
В двете книги за история на България споменава само един път славяните ?Живеели около Варна и Аспарух ги ПОДЧИНИЛ
И нито дума повече за тях?
Длъжен е бил да ги спомене Ползвал е Орбини
Как си обясняваш този факт? Аз имам обяснение, но ми е интересно твоето
Властващ народ, да приеме език на подчинен народ?
С мъгляви обяснения? Защо англичаните не са приели езика на Бушмените тогава?
Няма такъв случай И които са правили такъв експеримент са загивали
И още нещо Петстотин години сме " съжителствали" с турците и не сме направили общ народ с тях? Нали и ние сме тюрки? Защо?
А със " славяните" това се е случило и то така, че не можеш да отделиш Българи от славяни и обратно? Защо?
Отговорът е от областта на физиката
Хомогенна смес се получава от еднородни продукти Спирт и вода се смесват безпроблемно, нали? Защото имат ОН група, това е общото между тях
Елементарно- Българи и славяни са се смесили защото са много близки, а Българи и турци не са се смесили, защото нямат нищо общо!
Славяни са местните Българи, а Българите са също с местен произход, но дълги години са митарствали на изток И са завърнали в земите на предците си!
Имат държавнически опит и затова безпроблемно правят държави!
цитирайЕзиково, светлинни години е напред и не е никак уместно да се атакува точно там! Езиковата и подготовка е на свръх ниво
Относно славяните, измислените за наша сметка, имам един въпрос към тебе и още един в резултат на него
Първата научна история за Българите е от Шарл Дюканж, сто години преди Паисиевата! Дюканж е учен- историк, който спокойно отговаря на изискванията за съвременен учен!
Събрал е всичко известно за нас и е цитирал източниците!
В двете книги за история на България споменава само един път славяните ?Живеели около Варна и Аспарух ги ПОДЧИНИЛ
И нито дума повече за тях?
Длъжен е бил да ги спомене Ползвал е Орбини
Как си обясняваш този факт? Аз имам обяснение, но ми е интересно твоето
Властващ народ, да приеме език на подчинен народ?
С мъгляви обяснения? Защо англичаните не са приели езика на Бушмените тогава?
Няма такъв случай И които са правили такъв експеримент са загивали
И още нещо Петстотин години сме " съжителствали" с турците и не сме направили общ народ с тях? Нали и ние сме тюрки? Защо?
А със " славяните" това се е случило и то така, че не можеш да отделиш Българи от славяни и обратно? Защо?
Отговорът е от областта на физиката
Хомогенна смес се получава от еднородни продукти Спирт и вода се смесват безпроблемно, нали? Защото имат ОН група, това е общото между тях
Елементарно- Българи и славяни са се смесили защото са много близки, а Българи и турци не са се смесили, защото нямат нищо общо!
Славяни са местните Българи, а Българите са също с местен произход, но дълги години са митарствали на изток И са завърнали в земите на предците си!
Имат държавнически опит и затова безпроблемно правят държави!
leonleonovpom2 - Здрасти.
Много странен коментар си пуснал тук, не те познавам, затова няма да ти давам квалификации и определения, както и да ти разобличавам стремежите и мераците да манипулираш. Но ще ти отговоря на целия коментар и на неистините, ред по ред...
Първо:
Цитирам те:
"Относно Милена, завършила е френска езикова гимназия, Български филология, живяла е дълги години в Тичино- Италианска Швейцария и в Италия!
Езиково, светлинни години е напред и не е никак уместно да се атакува точно там! Езиковата и подготовка е на свръх ниво"
Отговор:
Напълно уместно е да бъде атакувана точно там, защото е написала волю или неволю много глупости и смешки! Хубаво че завършила езикова гимназия и филология, но това с нищо не и помага в случая, защото не знае и една дума от древнобългарския език за който разсъждава. А думата "таркан" е точно на този език. Предполагам че славянски - старобългарски знае. Не разбирам по какво и къде е със светлини години напред, може би пред твоята езикова подготовка?
Второ
Пак цитат от тебе:
"Относно славяните, измислените за наша сметка, имам един въпрос към тебе и още един в резултат на него
Първата научна история за Българите е от Шарл Дюканж, сто години преди Паисиевата! Дюканж е учен- историк, който спокойно отговаря на изискванията за съвременен учен!
Събрал е всичко известно за нас и е цитирал източниците!
В двете книги за история на България споменава само един път славяните ?Живеели около Варна и Аспарух ги ПОДЧИНИЛ
И нито дума повече за тях?"
Отговор:
Всичко това не е вярно! С изключение на това, че написал история преди Паисий! Невъзможно е който и да е учен историк от 19 век да отговори на съвремените изисквания а такъв от 17 - ти още повече! Написал си глупост. А източници се цитират от всички автори, не само от него. И аз дори цитирам моите тук.
Това, което написал Шарл Дюканж за славяниете не е вярно!
А във франция също властващия германски народ приел латинския език, а в България славянския го наложили Борис и Симеон! Нарочно!
цитирайМного странен коментар си пуснал тук, не те познавам, затова няма да ти давам квалификации и определения, както и да ти разобличавам стремежите и мераците да манипулираш. Но ще ти отговоря на целия коментар и на неистините, ред по ред...
Първо:
Цитирам те:
"Относно Милена, завършила е френска езикова гимназия, Български филология, живяла е дълги години в Тичино- Италианска Швейцария и в Италия!
Езиково, светлинни години е напред и не е никак уместно да се атакува точно там! Езиковата и подготовка е на свръх ниво"
Отговор:
Напълно уместно е да бъде атакувана точно там, защото е написала волю или неволю много глупости и смешки! Хубаво че завършила езикова гимназия и филология, но това с нищо не и помага в случая, защото не знае и една дума от древнобългарския език за който разсъждава. А думата "таркан" е точно на този език. Предполагам че славянски - старобългарски знае. Не разбирам по какво и къде е със светлини години напред, може би пред твоята езикова подготовка?
Второ
Пак цитат от тебе:
"Относно славяните, измислените за наша сметка, имам един въпрос към тебе и още един в резултат на него
Първата научна история за Българите е от Шарл Дюканж, сто години преди Паисиевата! Дюканж е учен- историк, който спокойно отговаря на изискванията за съвременен учен!
Събрал е всичко известно за нас и е цитирал източниците!
В двете книги за история на България споменава само един път славяните ?Живеели около Варна и Аспарух ги ПОДЧИНИЛ
И нито дума повече за тях?"
Отговор:
Всичко това не е вярно! С изключение на това, че написал история преди Паисий! Невъзможно е който и да е учен историк от 19 век да отговори на съвремените изисквания а такъв от 17 - ти още повече! Написал си глупост. А източници се цитират от всички автори, не само от него. И аз дори цитирам моите тук.
Това, което написал Шарл Дюканж за славяниете не е вярно!
А във франция също властващия германски народ приел латинския език, а в България славянския го наложили Борис и Симеон! Нарочно!
leonleonovpom2 - Здрасти.
Продължавам с отговорите на странния ти коментар.
Цитат от тебе:
"Длъжен е бил да ги спомене Ползвал е Орбини
Как си обясняваш този факт? Аз имам обяснение, но ми е интересно твоето
Властващ народ, да приеме език на подчинен народ?
С мъгляви обяснения? Защо англичаните не са приели езика на Бушмените тогава?
Няма такъв случай И които са правили такъв експеримент са загивали
И още нещо Петстотин години сме " съжителствали" с турците и не сме направили общ народ с тях? Нали и ние сме тюрки? Защо?
А със " славяните" това се е случило и то така, че не можеш да отделиш Българи от славяни и обратно? Защо?
Отговорът е от областта на физиката"
Отговор:
Отговора не е от областта на физиката а от областта на историята и етногенезата. Не знам защо Шарл Дюканж не споменал повече за славяните, негова си работа, но десетки стари летописци са ги споменали и десетки други автори и много добре знаем и племената и местата на тяхното обитаване. Подчинил ги Аспарух да и ги камандорел както си иска, като държавен глава. И тия канове след него също. Но те славяните, имали и местна автономия според самото у-во на българския каганат, каквато имали и тарканствата.
Голяма част от народа към 9-ти век вече бил двуезичен. А Борис и Симеон наложили славянския език за официален и богослужебен чрез Народен събор! А не насила. Помогнали му в случая българските езиково ославянени родове. И така в страната бил наложен езика на втория подвластен етнос, има такива случаи по света и то много. След изравняването на славяните по права и религия с българите, самите те се обявили за българи. А не преди това!
Сравнението с турците и бушмените е глупаво, едно е да си доброволен поданик на една държава и съвсем друго да си окупиран и завладян от враждебна власт. Като едноверци и равноправни поданици славяните и българите лесно станали един народ. Докато турците налагали насилственна асимилация и ислямизация.
И кой ти каза че древните българи били тюрки?!
цитирайПродължавам с отговорите на странния ти коментар.
Цитат от тебе:
"Длъжен е бил да ги спомене Ползвал е Орбини
Как си обясняваш този факт? Аз имам обяснение, но ми е интересно твоето
Властващ народ, да приеме език на подчинен народ?
С мъгляви обяснения? Защо англичаните не са приели езика на Бушмените тогава?
Няма такъв случай И които са правили такъв експеримент са загивали
И още нещо Петстотин години сме " съжителствали" с турците и не сме направили общ народ с тях? Нали и ние сме тюрки? Защо?
А със " славяните" това се е случило и то така, че не можеш да отделиш Българи от славяни и обратно? Защо?
Отговорът е от областта на физиката"
Отговор:
Отговора не е от областта на физиката а от областта на историята и етногенезата. Не знам защо Шарл Дюканж не споменал повече за славяните, негова си работа, но десетки стари летописци са ги споменали и десетки други автори и много добре знаем и племената и местата на тяхното обитаване. Подчинил ги Аспарух да и ги камандорел както си иска, като държавен глава. И тия канове след него също. Но те славяните, имали и местна автономия според самото у-во на българския каганат, каквато имали и тарканствата.
Голяма част от народа към 9-ти век вече бил двуезичен. А Борис и Симеон наложили славянския език за официален и богослужебен чрез Народен събор! А не насила. Помогнали му в случая българските езиково ославянени родове. И така в страната бил наложен езика на втория подвластен етнос, има такива случаи по света и то много. След изравняването на славяните по права и религия с българите, самите те се обявили за българи. А не преди това!
Сравнението с турците и бушмените е глупаво, едно е да си доброволен поданик на една държава и съвсем друго да си окупиран и завладян от враждебна власт. Като едноверци и равноправни поданици славяните и българите лесно станали един народ. Докато турците налагали насилственна асимилация и ислямизация.
И кой ти каза че древните българи били тюрки?!
leonleonovpom2 - Здрасти. Продължавам с отговорите на странния ти коментар и дано вече да ми стигне мястото този път.
Трето, пак цитат от тебе:
"Хомогенна смес се получава от еднородни продукти Спирт и вода се смесват безпроблемно, нали? Защото имат ОН група, това е общото между тях
Елементарно- Българи и славяни са се смесили защото са много близки, а Българи и турци не са се смесили, защото нямат нищо общо!
Славяни са местните Българи, а Българите са също с местен произход, но дълги години са митарствали на изток И са завърнали в земите на предците си!
Имат държавнически опит и затова безпроблемно правят държави!"
Отговор:
Та, древните българи не са били тюрки и никога не са се самонаричали така, нямали са такова самосъзнаие. Още повече, че в Евразия по тяхно време тюрки още нямало. Те се появяват през 6 век, когато се основава Първият тюркски каганат.
Няма значение, че езика им бил от същото езиково семейство.
Последна част на коментара ти е още по-пълна безсмислица, за "хомогенната смес"...
Няма връзка нито с физиката, нито с химията, нито с човешката етногенеза...
Примерите са безброй и от далечното минало и от по-близкото и от днешния съвременен свят.
Всички големи народи са съставени от различни етноси а и народи. Така е днес и с Америка, Русия, Китай, Индия.. Така било и в миналото в Европа. Така се формират английския, френския, италианския народ, така се формирали и българския и руския и т.н. И особено турския...
Всички народи, които се заселят и останат някъде, стават след известно време местни! Така станало и със славяните и българите на Балканите. И поне с половината европейски съвременни народи. Ако не и с всички!
А кой къде отишъл и се завърнал не е най-важното. Освен хуните и аварите, никой не се завърнал в Европа от Азия. Викингите пък от басейна на р.Дон отишли в Скандинав
ия и още не са се завърнали...
И т.н и т.н.
Пожелавам ти много здраве и успешно писане в блог бг.
цитирайТрето, пак цитат от тебе:
"Хомогенна смес се получава от еднородни продукти Спирт и вода се смесват безпроблемно, нали? Защото имат ОН група, това е общото между тях
Елементарно- Българи и славяни са се смесили защото са много близки, а Българи и турци не са се смесили, защото нямат нищо общо!
Славяни са местните Българи, а Българите са също с местен произход, но дълги години са митарствали на изток И са завърнали в земите на предците си!
Имат държавнически опит и затова безпроблемно правят държави!"
Отговор:
Та, древните българи не са били тюрки и никога не са се самонаричали така, нямали са такова самосъзнаие. Още повече, че в Евразия по тяхно време тюрки още нямало. Те се появяват през 6 век, когато се основава Първият тюркски каганат.
Няма значение, че езика им бил от същото езиково семейство.
Последна част на коментара ти е още по-пълна безсмислица, за "хомогенната смес"...
Няма връзка нито с физиката, нито с химията, нито с човешката етногенеза...
Примерите са безброй и от далечното минало и от по-близкото и от днешния съвременен свят.
Всички големи народи са съставени от различни етноси а и народи. Така е днес и с Америка, Русия, Китай, Индия.. Така било и в миналото в Европа. Така се формират английския, френския, италианския народ, така се формирали и българския и руския и т.н. И особено турския...
Всички народи, които се заселят и останат някъде, стават след известно време местни! Така станало и със славяните и българите на Балканите. И поне с половината европейски съвременни народи. Ако не и с всички!
А кой къде отишъл и се завърнал не е най-важното. Освен хуните и аварите, никой не се завърнал в Европа от Азия. Викингите пък от басейна на р.Дон отишли в Скандинав
ия и още не са се завърнали...
И т.н и т.н.
Пожелавам ти много здраве и успешно писане в блог бг.
Благодаря за цивилизования отговор!
Аз, въпреки , че като тебе не съм съгласен, също се държах така!
Франките не са приели латинския език Те са германско племе покорило Западна Европа! Келтите или галите са романизирани още в римско време Когато Карл Велики умира, внуците му разделят империята на три части, които удивително се припокриват с днешни Италия, Франция и Германия Историята е много по дълга от тези редове, Френският става официален едва през 16- ти век!
Франките не са приели несъществуващ френски, а заиграването с името им е като това с Източна Румелия! Как Източен Рим има в нашите земи?
С Франция съм се занимавал не повърхностно, позволи ми да познавам процесите там добре Остатъците от франки? В Елзас и Лотарингия например има и са си запазили езика!
Трагедията на историците е , че не знаят и не ползват други науки Тогава нещата ще лъснат и всички примитивни описания ще бъдат коригирани
Как така химия и физика няма да имат участие в историятя? Че той , животът се гради на база тези науки, плюс математиката Че каква е тази история, в която те нямат участие?
Можеш ли да отделиш Българи от славяни Има ли славянски и Български махали в градовете ни, както с другите народи
Няма, разбира се
По законите на физиката се е получило хомогенно смесване, както в примера със спирт и вода!
Да, наясно съм с физиката на процеса, затова го обяснявам с нейна помощ За да се получи хомогенен Български народ, това е в ъзможно , само ако съставките му са безкрайнно близки- Българи и славяни!
Оттук трябва да се тръгне Че Българи и славяни са едно и също! И вички машинащии изплуват и стават смешни!
Моите уважения към тебе, ценя труда и усилията, които полагаш! Това, че не с м съгласен , не те прави мой враг!
Всичко най- добро!
цитирайАз, въпреки , че като тебе не съм съгласен, също се държах така!
Франките не са приели латинския език Те са германско племе покорило Западна Европа! Келтите или галите са романизирани още в римско време Когато Карл Велики умира, внуците му разделят империята на три части, които удивително се припокриват с днешни Италия, Франция и Германия Историята е много по дълга от тези редове, Френският става официален едва през 16- ти век!
Франките не са приели несъществуващ френски, а заиграването с името им е като това с Източна Румелия! Как Източен Рим има в нашите земи?
С Франция съм се занимавал не повърхностно, позволи ми да познавам процесите там добре Остатъците от франки? В Елзас и Лотарингия например има и са си запазили езика!
Трагедията на историците е , че не знаят и не ползват други науки Тогава нещата ще лъснат и всички примитивни описания ще бъдат коригирани
Как така химия и физика няма да имат участие в историятя? Че той , животът се гради на база тези науки, плюс математиката Че каква е тази история, в която те нямат участие?
Можеш ли да отделиш Българи от славяни Има ли славянски и Български махали в градовете ни, както с другите народи
Няма, разбира се
По законите на физиката се е получило хомогенно смесване, както в примера със спирт и вода!
Да, наясно съм с физиката на процеса, затова го обяснявам с нейна помощ За да се получи хомогенен Български народ, това е в ъзможно , само ако съставките му са безкрайнно близки- Българи и славяни!
Оттук трябва да се тръгне Че Българи и славяни са едно и също! И вички машинащии изплуват и стават смешни!
Моите уважения към тебе, ценя труда и усилията, които полагаш! Това, че не с м съгласен , не те прави мой враг!
Всичко най- добро!
leonleonovpom2, Франките, които основали Франция, и дали името си на страната, заедно с останалия народ от гали и келти станали фракофони от романската езикова група. Така че приели език от латинското семейство.
Елзас и Лотарингия са взети от Германия още през Първата световна война. Но там за разлика от Македония, нямало комунисти, които да направят елзаска нация.
Всички народи след като са станали народи, са станали хомогенна смес, понеже всеки техен сънародник имал същото народно самосъзнание!
Не гените, произхода, расата определят човека а неговото народно, етническо и верско самосъзнание. Така е било, така е и сега.
Българи и славяни са били два коренно различни етноса. С различен бит и култура и се отличавали по всичко. Също така и скитите и славяните, макар расово и по външен вид да били почти едни и същи.
А траките са били нещо трето и също различно, макар и по произход близки до българите и скитите.
Време е да ги научите и запомните тези неща. Това би трябвало да са основополагащи знания за всеки един средно образован млад човек а не за препирните на възрастни хора.
Гърците почват да наричат славяните - българи едва към 9 век, когато самите славяни след покръстването се приобщили към българската народност.
По-късно така направили и други етнически групи. Узи, печенеги, кумани...
Никакви безкрайно близки етнически или расови съставки на една етногенеза не са гаранция за хомогенност. Главното е самосъзнанието, културата и общия народностен дух и интерес. Възпитанието.
Така трима американци днес , или древни българи някога от три различни етноса или раси могат да са трима еднакви патриоти, както и трима от един етнически произход - могат да бъдат трима еднакви предатели или сепаратисти.
Не трябва да се изявяваме като наивни глупаци и повърхностни хора, каквито бяха досега българските историци и политици. Или поне тези от тях, които не са зависими от чуждите желания и интереси. Т.е. едните зависими а другите наивни и глупави.
Помисли върху тези неща.
цитирайЕлзас и Лотарингия са взети от Германия още през Първата световна война. Но там за разлика от Македония, нямало комунисти, които да направят елзаска нация.
Всички народи след като са станали народи, са станали хомогенна смес, понеже всеки техен сънародник имал същото народно самосъзнание!
Не гените, произхода, расата определят човека а неговото народно, етническо и верско самосъзнание. Така е било, така е и сега.
Българи и славяни са били два коренно различни етноса. С различен бит и култура и се отличавали по всичко. Също така и скитите и славяните, макар расово и по външен вид да били почти едни и същи.
А траките са били нещо трето и също различно, макар и по произход близки до българите и скитите.
Време е да ги научите и запомните тези неща. Това би трябвало да са основополагащи знания за всеки един средно образован млад човек а не за препирните на възрастни хора.
Гърците почват да наричат славяните - българи едва към 9 век, когато самите славяни след покръстването се приобщили към българската народност.
По-късно така направили и други етнически групи. Узи, печенеги, кумани...
Никакви безкрайно близки етнически или расови съставки на една етногенеза не са гаранция за хомогенност. Главното е самосъзнанието, културата и общия народностен дух и интерес. Възпитанието.
Така трима американци днес , или древни българи някога от три различни етноса или раси могат да са трима еднакви патриоти, както и трима от един етнически произход - могат да бъдат трима еднакви предатели или сепаратисти.
Не трябва да се изявяваме като наивни глупаци и повърхностни хора, каквито бяха досега българските историци и политици. Или поне тези от тях, които не са зависими от чуждите желания и интереси. Т.е. едните зависими а другите наивни и глупави.
Помисли върху тези неща.
Грешиш, франките не са основали Франция, а Франкската империя! Франция може да се приеме, че е основана от Късата Семка - Пепен Къси! Два века почти, след България на Аспарух Тя е първата реална държава с това си име в Европа, не Франция!
Франките, като Римляните са имали друга цел- да създадат империя И са я създали! И може би знаеш, че имат обща граница с България по река Тиса, в днешна Унгария!
Не злоупотребявай с франките, относно Франция
Франките толкова са приели френски език, колкото Българите несъществуващ славянски! Защото този славянски е оригинален Български!
Задавал ли си си въпросът, защо княз Святослав отнася Българските книги от горящия Преслав?
Всичко най- добро!
цитирайФранките, като Римляните са имали друга цел- да създадат империя И са я създали! И може би знаеш, че имат обща граница с България по река Тиса, в днешна Унгария!
Не злоупотребявай с франките, относно Франция
Франките толкова са приели френски език, колкото Българите несъществуващ славянски! Защото този славянски е оригинален Български!
Задавал ли си си въпросът, защо княз Святослав отнася Българските книги от горящия Преслав?
Всичко най- добро!
leonleonovpom2, Последният ти коментар вече показва някаква психологична зависимост и емоционална увреденост... Сигурно си родом от Македония там има най-много такива. Сърбо-югославския режим, заедно с комунистите ги направи обикновенни психопати и емоционално увредени хора, а напоследък и мнозина от България станаха такива
Не съм си задавал въпроса за Светослав и защо отмъкнал книгите от Преслав, заедно с останалото, защото знам отговора. Тогава писменият, говоримият и богослужебен език в двете страни бил еднакъв. Защото по това време и в Русия имало християни, преди официалното покръстване там. Имало и двуезичие както в България , т.е. славянски наречия, наред с булгарски.
А писменият език го въвежда Вещий Олег със съдействието на нашия Симеон Първи.
Славянският език става оригинален старобългарски само тук в Дунавска България и то след Народния събор през 893 година! Никъде на друго място нито на Волга, или Кавказ не се въвежда друг официален или богослужебен език.
Т.е. на славянски език минават само българите в Русия и Дунавска България.
Славянските езици са съществували като коренни европейски езици от незапомнени времена и до днес.
Те са от индоевропейското езиково семейство, и са обединени от съвременната лингвистика в една група. Народите, които ги говорят, са наречени на името им – славянски народи. Те обитават голяма част от Източна Европа и Балканския полуостров, както и части от Централна Европа и Северна Азия.
Западнославянски езици
Лехитска група
Полабски език †
Поморянски (Померански) езици
Кашубски език
Словински език †
Полски език
'Силезийски език'
Лужишка група
Долнолужишки език
Горнолужишки език
Чехо-словашка група
Чешки език
Словашки език
Южнославянски езици
Източна група (според българската класификация: „българска група“)
Старобългарски език †; Църковнославянски език †
Български език (Новобългарски език):
Съвременен български език (официален език в Република България)
(развитие на новобългарския език след 1945 г.)
Македонски език (официален език в Република Северна Македония)
(македонска езикова норма от 1945 г.)
Банатски български език (Банатска книжовна норма на българския език с употреба на латиница)
(писмена норма в Румъния)
Западна група (според българската класификация: „сърбохърватска група“)
Словенски език
Сърбохърватски език
Сръбски език
Черногорски език
Хърватски език
Босненски език
Източнославянски езици
Кривички език †
Староруски език †
Древноновгородски език † (всъщност – диалект на Староруския език)
Руски език
Старобеларуски/староукраински (наричан Рутенски)
Беларуски език
Украински език
Русински език
цитирайНе съм си задавал въпроса за Светослав и защо отмъкнал книгите от Преслав, заедно с останалото, защото знам отговора. Тогава писменият, говоримият и богослужебен език в двете страни бил еднакъв. Защото по това време и в Русия имало християни, преди официалното покръстване там. Имало и двуезичие както в България , т.е. славянски наречия, наред с булгарски.
А писменият език го въвежда Вещий Олег със съдействието на нашия Симеон Първи.
Славянският език става оригинален старобългарски само тук в Дунавска България и то след Народния събор през 893 година! Никъде на друго място нито на Волга, или Кавказ не се въвежда друг официален или богослужебен език.
Т.е. на славянски език минават само българите в Русия и Дунавска България.
Славянските езици са съществували като коренни европейски езици от незапомнени времена и до днес.
Те са от индоевропейското езиково семейство, и са обединени от съвременната лингвистика в една група. Народите, които ги говорят, са наречени на името им – славянски народи. Те обитават голяма част от Източна Европа и Балканския полуостров, както и части от Централна Европа и Северна Азия.
Западнославянски езици
Лехитска група
Полабски език †
Поморянски (Померански) езици
Кашубски език
Словински език †
Полски език
'Силезийски език'
Лужишка група
Долнолужишки език
Горнолужишки език
Чехо-словашка група
Чешки език
Словашки език
Южнославянски езици
Източна група (според българската класификация: „българска група“)
Старобългарски език †; Църковнославянски език †
Български език (Новобългарски език):
Съвременен български език (официален език в Република България)
(развитие на новобългарския език след 1945 г.)
Македонски език (официален език в Република Северна Македония)
(македонска езикова норма от 1945 г.)
Банатски български език (Банатска книжовна норма на българския език с употреба на латиница)
(писмена норма в Румъния)
Западна група (според българската класификация: „сърбохърватска група“)
Словенски език
Сърбохърватски език
Сръбски език
Черногорски език
Хърватски език
Босненски език
Източнославянски езици
Кривички език †
Староруски език †
Древноновгородски език † (всъщност – диалект на Староруския език)
Руски език
Старобеларуски/староукраински (наричан Рутенски)
Беларуски език
Украински език
Русински език
leonleonovpom2 да ти отговоря и за Франция, защото е важно. Те създават първата нова неантична европейска империя, благодарение на намесата на Атила и след отеглянето на българите и техните съюзници от Западна Европа.
От тази тяхна империя на практика възниква познатата ни Западна средновековна Европа.
След отеглянето на българите от Западна Европа тя е залята от варварски нападения и опустошения, които през Испания стигат до Северна Африка..
Галия т.е. стара Франция е подложена на набезите на варварските племена, предимно групата германски племена, известни като франки.
Франките са един от германските народи, чиято прародина е Скандинавия. Подобно на келтите, и германите се разселват между VIII до I век пр. Хр. из цяла Северна Европа, изтиквайки келтите на юг.
За година на създаването на Франция се смята 481 г., като това е годината на възкачване на Хлодвиг I на франкския престол. Той е първият крал от династията на Меровингите. Най-голям разцвет държавата на франките достига при Карл Велики – от Атлантическия океан до Рим, Елба и Панония.
Днешната френска историография приема, че историята на Франкското кралство е част от историята на самата Франция. Синът на Карл Велики Людовик Благочестиви (814 – 840) се приема за френски крал под името Луи I. Договорът от Вердюн между тримата му синове създава три нови държави – Западнофранкско кралство начело с Шарл II Плешиви, Среднофранкско кралство, начело с Лотар I, и Източнофранкско кралство, начело с Лудвиг II Немски.
Нов договор в Меерсен от 870 г. дооформя окончателно разделението. Така едва след разделянето на Франкската империя през 843 г. се появява това, което днес е Франция.
В началото на второто хилядолетие Каролингите са заменени от Капетингите, чиито представители управляват Франция от 987 до 1328 г.
Що се отнася до езиците там голяма роля играе латинския език с който си служела католическата църква. От влиянието му се освобождават протестантите и на първо място Британия, която създава отделна общност
цитирайОт тази тяхна империя на практика възниква познатата ни Западна средновековна Европа.
След отеглянето на българите от Западна Европа тя е залята от варварски нападения и опустошения, които през Испания стигат до Северна Африка..
Галия т.е. стара Франция е подложена на набезите на варварските племена, предимно групата германски племена, известни като франки.
Франките са един от германските народи, чиято прародина е Скандинавия. Подобно на келтите, и германите се разселват между VIII до I век пр. Хр. из цяла Северна Европа, изтиквайки келтите на юг.
За година на създаването на Франция се смята 481 г., като това е годината на възкачване на Хлодвиг I на франкския престол. Той е първият крал от династията на Меровингите. Най-голям разцвет държавата на франките достига при Карл Велики – от Атлантическия океан до Рим, Елба и Панония.
Днешната френска историография приема, че историята на Франкското кралство е част от историята на самата Франция. Синът на Карл Велики Людовик Благочестиви (814 – 840) се приема за френски крал под името Луи I. Договорът от Вердюн между тримата му синове създава три нови държави – Западнофранкско кралство начело с Шарл II Плешиви, Среднофранкско кралство, начело с Лотар I, и Източнофранкско кралство, начело с Лудвиг II Немски.
Нов договор в Меерсен от 870 г. дооформя окончателно разделението. Така едва след разделянето на Франкската империя през 843 г. се появява това, което днес е Франция.
В началото на второто хилядолетие Каролингите са заменени от Капетингите, чиито представители управляват Франция от 987 до 1328 г.
Що се отнася до езиците там голяма роля играе латинския език с който си служела католическата църква. От влиянието му се освобождават протестантите и на първо място Британия, която създава отделна общност
атилчо, старо ягънце, щях да отмива с повдигане на рамене километрите локуми, които безсмислено разтягаш, както и невъзпитаните ти квалификации относно скромната ми персона. Но не мога да отмина крайно некоректното "цитиране" на моя текст в еклектичната мамалига, която си публикувал. Най-напред да попитам: "ща радиш в Трън", след като статията ми е отпечатана в почти всички централни електронни издания? И после: след като "цитираш", защо тенденциозно изваждаш от контекста едно от множеството значения на "торква" - хомот, ярем ? Защо победоносно "откриваш", като Наполеон при Маренго, че "таркан" може да бъде само "боил", след като аз ясно съм написала, че таркан може да бъде само лице, принадлежащо към висшата аристокрация? Скучната ти еклектика, насметена оттук отвъд, не казва нищо ново и убеждава читателя само в едно - зад многословието си прикриваш факта, че нямаш никаква идея за произхода и първоначалния смисъл на понятието "таркан". Както впрочем и всички твои съмишленици от туранската барикада. Бъди жив и здрав! Пожелавам си повече опоненти като теб - дърдорковци без ясна мисъл и подход.
цитирайМиленке, моме махленско и природно просто, отговорите на питанките ти са горе в пределно академичния ми и точно подреден текст.
Дилетантското ти смешно упражнение за разгадаване на загадъчната дума "таркан" го видях в сайта на община гр.Трън.
За останалите глупости, които си написала и в коментара си ще ти отговоря подробно, както направих и с коментарите на другия фаворит и протеже тук.
цитирайДилетантското ти смешно упражнение за разгадаване на загадъчната дума "таркан" го видях в сайта на община гр.Трън.
За останалите глупости, които си написала и в коментара си ще ти отговоря подробно, както направих и с коментарите на другия фаворит и протеже тук.
milenavarbanova9 за втората част от питанията ти, цитирам те:
"... И после: след като "цитираш", защо тенденциозно изваждаш от контекста едно от множеството значения на "торква" - хомот, ярем ? Защо победоносно "откриваш", като Наполеон при Маренго, че "таркан" може да бъде само "боил", след като аз ясно съм написала, че таркан може да бъде само лице, принадлежащо към висшата аристокрация? Скучната ти еклектика, насметена оттук отвъд, не казва нищо ново и убеждава читателя само в едно - зад многословието си прикриваш факта, че нямаш никаква идея за произхода и първоначалния смисъл на понятието "таркан". Както впрочем и всички твои съмишленици от туранската барикада. Бъди жив и здрав! Пожелавам си повече опоненти като теб - дърдорковци без ясна мисъл и подход."
И Отговорчето на Атилчо:
Цитираният текст от статията ти, както се вижда горе е доста обширен почти 2/3 целия, само когато давам после един линк веднага отдолу иронизирам с "хомот и ярем" и то напълно заслужено.
А таркан си е боил по презумпция, защото висши военни длъжности могли да заемат само хора от аристокрацията. Ако това е откритие, така да е. Мъчиш се да ми вмениш на мене нещо от твоите триумфални и победоности излияния ама си сбъркала адресчето и човечето.
После почваш да ме учиш и да ми обясняваш нещо от името на читателя, какво го убеждавало и какво не и кое му било скучно, като някой марксистки пропагандатор от в-к "Работническо дело".
После говориш за "многословие", което го няма в кратичкото ми писайнице горе, както и че нямам идея за първоначалното значение на понятието "таркан" Само че имам и съм го написал а ти не си.
Цитирам себе си:
"Защо тези титли и звания завършвали на "кан" - защото били пряко подчинени и служели на Кана. А корена "тар", "тур" не идва от славянското "трънка" или славянобългарското "търкалям" а от старата дума за власт и владение - "турун, тарън".
цитирай"... И после: след като "цитираш", защо тенденциозно изваждаш от контекста едно от множеството значения на "торква" - хомот, ярем ? Защо победоносно "откриваш", като Наполеон при Маренго, че "таркан" може да бъде само "боил", след като аз ясно съм написала, че таркан може да бъде само лице, принадлежащо към висшата аристокрация? Скучната ти еклектика, насметена оттук отвъд, не казва нищо ново и убеждава читателя само в едно - зад многословието си прикриваш факта, че нямаш никаква идея за произхода и първоначалния смисъл на понятието "таркан". Както впрочем и всички твои съмишленици от туранската барикада. Бъди жив и здрав! Пожелавам си повече опоненти като теб - дърдорковци без ясна мисъл и подход."
И Отговорчето на Атилчо:
Цитираният текст от статията ти, както се вижда горе е доста обширен почти 2/3 целия, само когато давам после един линк веднага отдолу иронизирам с "хомот и ярем" и то напълно заслужено.
А таркан си е боил по презумпция, защото висши военни длъжности могли да заемат само хора от аристокрацията. Ако това е откритие, така да е. Мъчиш се да ми вмениш на мене нещо от твоите триумфални и победоности излияния ама си сбъркала адресчето и човечето.
После почваш да ме учиш и да ми обясняваш нещо от името на читателя, какво го убеждавало и какво не и кое му било скучно, като някой марксистки пропагандатор от в-к "Работническо дело".
После говориш за "многословие", което го няма в кратичкото ми писайнице горе, както и че нямам идея за първоначалното значение на понятието "таркан" Само че имам и съм го написал а ти не си.
Цитирам себе си:
"Защо тези титли и звания завършвали на "кан" - защото били пряко подчинени и служели на Кана. А корена "тар", "тур" не идва от славянското "трънка" или славянобългарското "търкалям" а от старата дума за власт и владение - "турун, тарън".
Да припомня пак завършека на писанието си горе, което е пряко свързано с първоначалното значение на думата "таркан" - овластен човек служещ на кана...
""...Етруските се наричали така по името на старото си отечество Атряч(Троя).
Те запазили и развили своята древнобулгарска култура в новата си родина.
Атрячско - етруските Царе седели на сгъваеми тронни столове-курбаш(на какъвто седи и кан Омуртаг на една от миниатюрите в Манасиевата хроника...), етруските занаятчии основали в Италия металургическото производство, скулпторите им оставили великолепни балбали - върху тях скулести и с плитки италиянски българи-огузи. Етруските жреци носели българските шапки-тудуло. Етруските почитали българското щастливо число - 7/седем са хълмовете на Рим/, българските духове Туран, Адонис/от-Утен/ и Тегиз/форма на Таргиз/ и предавали от поколение на поколение българския мит за спасението на момченцето от вълка/във формата на легендата за основаването на Рим/ и спасението на Рим от гъските!
От българския език в италиянския влезли думите „тиран” и „трон”/от булгарското „трун” - Царска власт/(ОТ КЪДЕТО ПРОИЗЛИЗА И ДУМАТА "ТУРУН, ТАРЪН" И ТИТЛАТА "ТАРКАН" - СЛУЖИТЕЛ НА ЦАРСКАТА ВЛАСТ), Капитолий/от булгарското Кепе дуло - „храм на хълма”/...
От тук:
https://boianimen.blogspot/2017/05/blog-post_15.html
цитирай""...Етруските се наричали така по името на старото си отечество Атряч(Троя).
Те запазили и развили своята древнобулгарска култура в новата си родина.
Атрячско - етруските Царе седели на сгъваеми тронни столове-курбаш(на какъвто седи и кан Омуртаг на една от миниатюрите в Манасиевата хроника...), етруските занаятчии основали в Италия металургическото производство, скулпторите им оставили великолепни балбали - върху тях скулести и с плитки италиянски българи-огузи. Етруските жреци носели българските шапки-тудуло. Етруските почитали българското щастливо число - 7/седем са хълмовете на Рим/, българските духове Туран, Адонис/от-Утен/ и Тегиз/форма на Таргиз/ и предавали от поколение на поколение българския мит за спасението на момченцето от вълка/във формата на легендата за основаването на Рим/ и спасението на Рим от гъските!
От българския език в италиянския влезли думите „тиран” и „трон”/от булгарското „трун” - Царска власт/(ОТ КЪДЕТО ПРОИЗЛИЗА И ДУМАТА "ТУРУН, ТАРЪН" И ТИТЛАТА "ТАРКАН" - СЛУЖИТЕЛ НА ЦАРСКАТА ВЛАСТ), Капитолий/от булгарското Кепе дуло - „храм на хълма”/...
От тук:
https://boianimen.blogspot/2017/05/blog-post_15.html
Благодаря за справката за Франция!
Би трябвало да подчертаеш, че във времето Франция е след България!
И нещо много важно , Киевска Рус праща за жена на френския крал княгиня от Български произход! Тя носи
като зестра евангелие, на което по- късно в Реймс се заклеват френските крале, то е божествено! Никой не може да го разчете Случайно го разчита Петър Велики, пред изумените французи
Защото е писано на старобългарски, реално руски!
Не разбрах, въвели ли са франките френския език за лична употреба?
Повече недей да твърдиш подобна нелепост!
Всяка империя , въвела език на покорен народ за официален е загивала , повечето скоропостижно, като Македонската империя! Такава е съдбата и на двете Римски империи, въвели гръцки за официален?
Фактът, че два пъти сме възкръсваме от пепелта и сме надживели Рим говори, че никакъв чужд език не сме приемали!
Всичко най- добро!
цитирайБи трябвало да подчертаеш, че във времето Франция е след България!
И нещо много важно , Киевска Рус праща за жена на френския крал княгиня от Български произход! Тя носи
като зестра евангелие, на което по- късно в Реймс се заклеват френските крале, то е божествено! Никой не може да го разчете Случайно го разчита Петър Велики, пред изумените французи
Защото е писано на старобългарски, реално руски!
Не разбрах, въвели ли са франките френския език за лична употреба?
Повече недей да твърдиш подобна нелепост!
Всяка империя , въвела език на покорен народ за официален е загивала , повечето скоропостижно, като Македонската империя! Такава е съдбата и на двете Римски империи, въвели гръцки за официален?
Фактът, че два пъти сме възкръсваме от пепелта и сме надживели Рим говори, че никакъв чужд език не сме приемали!
Всичко най- добро!
Това е последния ми коментар при тебе!
Повече не заслужаваш !Това, че цитираш написано тук и там не те прави учен! Ни най- малко!
Такива в Средновековието са наричали с точна дума- преписвачи!
Това не ме дразни, но да ме наричаш протеже, показва твоята посредственост
Защото, ако не си такъв, нямаше да твърдиш подобна нелепост
Никога и на никого не съм бил протеже?
Не ми се занимава с простотии, но можеш ли да докажеш подобна смехория? Или да платиш примерно сто хиляди лева за уронване на лично достоинство?
Аз съм доктор на науките, не лаладжия драги и съм си доказвал възможностите, където трябва
Допуснах грешка! Че ти обърнах незаслужено внимание и получих заслуженото с глупостите ти без червена нишка помежду им!
Да си жив и здрав!
цитирайПовече не заслужаваш !Това, че цитираш написано тук и там не те прави учен! Ни най- малко!
Такива в Средновековието са наричали с точна дума- преписвачи!
Това не ме дразни, но да ме наричаш протеже, показва твоята посредственост
Защото, ако не си такъв, нямаше да твърдиш подобна нелепост
Никога и на никого не съм бил протеже?
Не ми се занимава с простотии, но можеш ли да докажеш подобна смехория? Или да платиш примерно сто хиляди лева за уронване на лично достоинство?
Аз съм доктор на науките, не лаладжия драги и съм си доказвал възможностите, където трябва
Допуснах грешка! Че ти обърнах незаслужено внимание и получих заслуженото с глупостите ти без червена нишка помежду им!
Да си жив и здрав!
leonleonovpom2 България не е въвела чужд език докторчето ми, а е въвела втория народен език на поданиците си. Славяните не са били народ, нито пък покорен а подвластно население - поданици на България. И то доброволно е въведен този език на Народен събор през 893 г. Веднъж вече го споменах в коментарите.
За френския език на многоетническия френски народ няма да преписвам повече, препиши си сам и научи кавото ти трябва.
А за цитирането от тук и там, цитирал съм и теб, така че не се обиждай. Аз не съм учен като тебе, но не съм и прост, а за вниманието ти и коментирането, мога да мина и без него. Както съм миннал и досега.
Много ти здраве и ти пожелавам да достигнеш нови сияйни висоти в науката!
За благото на република България!
цитирайЗа френския език на многоетническия френски народ няма да преписвам повече, препиши си сам и научи кавото ти трябва.
А за цитирането от тук и там, цитирал съм и теб, така че не се обиждай. Аз не съм учен като тебе, но не съм и прост, а за вниманието ти и коментирането, мога да мина и без него. Както съм миннал и досега.
Много ти здраве и ти пожелавам да достигнеш нови сияйни висоти в науката!
За благото на република България!
Търсене
Блогрол
1. Българските малцинства и общности в чужбина
2. Балкарска кула
3. Двери БГ(Православен сайт)
4. Велики учени(нобелисти) за вярата в Бога
5. Профила ми във Фейсбук
6. Истината за българите от Старото Отечество
7. Страницата на Джагфар Тарихи
8. ЖИВAТA ПAМЕТ: Блог за българска история + Чaсти от неиздaдените у нaс 2 и 3 том нa сборникa Джaгфaр тaрихи - нa бългaрски и руски език
9. ВЪЛЧИ ВЪРВИЩА (групата ми във Фейсбук)
10. Канала ми в ю туб
2. Балкарска кула
3. Двери БГ(Православен сайт)
4. Велики учени(нобелисти) за вярата в Бога
5. Профила ми във Фейсбук
6. Истината за българите от Старото Отечество
7. Страницата на Джагфар Тарихи
8. ЖИВAТA ПAМЕТ: Блог за българска история + Чaсти от неиздaдените у нaс 2 и 3 том нa сборникa Джaгфaр тaрихи - нa бългaрски и руски език
9. ВЪЛЧИ ВЪРВИЩА (групата ми във Фейсбук)
10. Канала ми в ю туб